Tobey Maguire, americký herec, scenárista a producent, který se proslavil jako Peter Parker v komiksové trilogii Spider-Man režiséra Sama Raimiho, slaví v sobotu 27. června své 45. narozeniny. Původně chtěl být kuchařem a jeho život je důkazem skromnosti. Pojďte se podívat na kariéru osobnosti, která věří ve vyšší moc a preferuje osobní rozvoj před cigaretami a alkoholem.

Tobias Vincent Maguire se narodil 27. června 1975 v Santa Monice ve státě Kalifornie, ovšem během dětství pravidelně cestoval mezi Washingtonem, Oregonem a Britskou Kolumbií, neboť se jeho rodiče záhy po jeho narození rozvedli. Matka Wendy pracovala na pozici sekretářky a otec Vincent jako kuchař, ve volném čase pak jako konstruktér. Tobey chtěl kráčet v otcových šlépějích a živit se manuálně v kuchyni, matka však trvala na tom, aby raději zkusil hodiny herectví. Tam se ukázal jeho velký talent a již ve 13 letech účinkoval v televizní show Rodneyho Dangerfielda. Aby se mohl v herectví nadále zlepšovat, opustil střední školu a začal účinkovat v reklamách a krátkých spotech.

V roce 1992 získal hlavní roli v neúspěšném komediálním seriálu Great Scott (Ohromný Scott), který skončil hned po první sérii. Poté se ucházel o větší role, které nakonec získal a v průběhu jednotlivých castingových kol se dokonce seznámil s Leonardem DiCapriem. Toto přátelství bylo opravdu vzácné, neboť mezi sebou herci uzavřeli fiktivní smlouvu o tom, že si vzájemně budou pomáhat s „obsazováním“ do filmů a seriálů. Tento slib byl opravdu naplněn roku 1993, kdy si společně zahráli ve snímku Dospívání po americku. Následovala účast ve filmech Ledová bouře (1997), Městečko Pleasantville (1998), Strach a hnus v Las Vegas (1998), Pravidla Moštárny (1999) a Skvělí chlapi (2000).

V průběhu let se mladý Tobey začínal pomalu dostávat do povědomí širšího publika a rok 2001 byl pro něj zlomový. Propůjčil hlas bíglovi jménem Lou v animované komedii Jako kočky a psi a o rok později zazářil pod křídlem režiséra Sama Raimiho jako Peter Parker/Spider-Man v celovečerním akčním filmu. Tato role herci přinesla ohromnou slávu a tak není divu, že účinkoval i v následujících dvou dílech superhrdinské trilogie (Spider-Man 2 / 2004, Spider-Man 3 / 2007). Celkově byl za roli pavoučího muže 17x nominován na ocenění v různých kategoriích a 3 z nich proměnil ve vítězství. Rovněž propůjčil svůj hlas stejné postavě ve videoherních adaptacích.

Dále účinkoval ve filmech Seabiscuit (2003), po boku George Clooneyho a Cate Blanchett v projektu Berlínské spiknutí (2006) a poté ve slavné adaptaci dobrodružného románu spisovatele F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (The Great Gatsby, 2013). Zde si opět zahrál po boku Leonarda DiCapria postavu jménem Nick Carraway.

Embed from Getty Images

V posledních letech jsme herce mohli vidět v projektech Prodloužený víkend (2013), The Spoils of Babylon (2014) a Tah pěšcem (2014). Před třemi lety propůjčil svůj hlas postavě Tima v animované dětské komedii Mimi šéf (2017).

Tobey Maguire se momentálně herectví a produkci věnuje už jen zřídkakdy. Místo toho investuje volný čas do příprav vlastních vegetariánských receptů, jógy a osobnímu rozvoji. V tom mu pomáhají také jeho dvě děti, které má s bývalou ženou a návrhářkou šperků Jennifer Meyer (sňatek 2007 – 2017). Jeho majetek se odhaduje do výše 75 milionů dolarů. Nekouří, nepije a vede poměrně skromný a nerušený život. Jeho přítelkyní je šestadvacetiletá modelka Tatiana Dieteman.

Tobey Maguire s přítelkyní Tatianou Dieteman, FOTO: Profimedia
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz