Britský herec Tom Hiddleston právě slaví své 40. narozeniny a doposud stihl natočit několik filmů, které rozhodně stojí za zhlédnutí – herectví však není to jediné, v čem exceluje.

Tom Hiddleston se narodil 9. února 1981 v Londýně, jeho otec byl vědec v oboru fyzikální chemie a generální ředitel farmaceutické společnosti. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo 13 let. Studoval na škole Dragon School v Oxfordu, na Eton College v Berkshiru (kde byli jeho spolužáky princ William a Eddie Redmayne), na Univerzitě v Cambridgi a také studoval herectví na Královské akademii dramatického umění, což je jedna z nejznámějších divadelních škol na světě.

Již během svých studií si zahrál v divadelní hře Tramvaj do stanice Touha od Tennessee Williamse, jeho první filmová role byla v televizním filmu The Life and Adventures of Nicholas Nickleby (2001), který je natočen podle románu Charlese Dickense.

Jeho první známější role přišly až v roce 2011, kdy se objevil ve filmech Válečný kůň, Thor, Půlnoc v Paříži a Bezedné moře. V historickém válečném dramatu si zahrál třeba po boku Davida Thewlise, Emily Watson a Benedicta Cumberbatche.

V akčním fantasy Thor režírovaném hercem a režisérem Kennethem Branaghem si zase zahrál vedle Chrise Hemswortha, Antonyho Hopkinse, Natalie Portman a Stellana Skarsgårda, přičemž role Lokiho je pro něj více než signifikantní a díky filmům o Thorovi a Avengers se prosadil nejvíce. Původně se však Tom ucházel o roli Thora, ale Branagh rozhodl, že Hiddlestonovi sedne více role Lokiho.

Při natáčení filmu Půlnoc v Paříži spolupracoval s Woodym Allenem, Owenem Wilsonem, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Michaelem Sheenem a Adrienem Brodym a střihl si zde roli F. S. Fitzgeralda.

Mezi jeho další filmové počiny, které jistě stojí za zmínku, patří třeba historický film V kruhu koruny, romantické horory Přežijí jen milenci a Purpurový vrch a seriál Noční recepční.

Mezi filmy, které Hiddlestona nejvíce ovlivnily, patří Synův pokoj italského režiséra Nanniho Morettiho, série filmů s Indiana Jonesem a Kniha džunglí z rolu 1967. Jeho nejoblíbenějším filmem je Nelítostný souboj (1995) režiséra Michaela Manna a mezi jeho nejoblíbenější knížky patří Tolstého Anna Karenina.

Zpívá, hraje na piano, kytaru, bicí, housle, loutnu a trumpetu, kromě angličtiny mluví španělsky, italsky, francouzsky, řecky a latinsky. Umí žonglovat, bojí se žraloků, je fanouškem Shakespeara (při hraní jeho her se prý cítí nejvíc naživu) a při přípravě na svou roli fyziologa v High Rise zhlédl pitvu. V roce 2013 cestoval s UNICEF do Guiney v západní Africe, aby navštívil zdejší děti, rodiče a komunitu. S touto organizací spolupracuje i nadále.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Tery Jobová
Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.