Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Donedávna hodně obsazovaný herec a moderátor Tomáš Hanák se v posledních letech téměř vytratil z nových českých filmů či seriálů. Už v několika rozhovorech se přiznal, že ho herecká profese přestala bavit a víc se věnuje podnikání. Nyní se přesto načas vrací zpět na televizní obrazovky jako moderátor nové cestopisné série České televize „Technické památky českých zemí“.

-reklama-


Jak už bývá zvykem, nový pořad přišel propagovat do magazínu ČT „Sama doma“. Když se ho moderátorka Ester Janečková zeptala, zda ho uvádí, protože dostal nabídku, která se neodmítá, poněkud ji se smíchem vyvedl z omylu: „Nó, asi jsem to mohl odmítnout, protože mě to před kamerou už moc nebaví, ale jsem spojen se záchranou drážního objektu v Nižboru, což se mi podařilo před lety, takže určitá vazba tam fakticky je.“

Malí kluci s endoprotézou

Navíc si pochvaloval, že při natáčení skutečně nehrozilo zklamání, jak ho ujišťoval režisér Jakub Wehrenberg. A nebyl by to Tomáš Hanák, kdyby rozhovor v „Sama doma“ nepojal s typickou dávkou „sklepáckého“ humoru. I když se prý při realizaci tohoto cyklu sešla skvělá parta a všichni si to užívali jako malí kluci, neopomněl dát k dobru, že natáčení absolvoval s čerstvou endoprotézou v koleni. Nicméně, momenty, kdy například řídil parní válec nebo se dostal hluboko pod zem či na jiné technické unikáty, stály za to, i když vše komplikovalo „rouškové období.“ Navíc prý málem nepřečkal natáčení na Ještědu, kde byl strašlivý vichr a strašlivý mráz: „To nebylo dobrodružství, to byl teror štábu, který říkal zkus to s tou zmrzlou hubou nějak říct.“

Nikdy není pozdě

Pak si zase hostitelky (které z něj byly evidentně paf), dobíral: „Já vám normálně vezmu vítr z plachet a vy třeba řeknete, co bylo nejsilnější zážitek. Tak si škrtněte tu otázku,“ radil jim a hned si odpověděl sám: „To byl vodojem v Brně, který je ukrytý ve žlutém kopci a vy tam můžete jít se psem na procházku a vůbec netušíte, co se skrývá v hlubinách. Je to nádherný,“ lákal na brněnský technický unikát.

Netají se ovšem tím, že jeho favoritem jsou železnice, s nimiž je spojen více než dvacet let a které mu zcela změnily život. Podobně se vypořádal i s dotazem, od jakého věku by tento pořad divákům doporučil: „Já bych těhotným ženám doporučil, aby třeba už od třetího měsíce ho miminka sledovala. Ono nikdy není brzy.“ Diváky „Sama doma“ nakonec nabádal, aby si tento poučný dokumentární cestopis nenechali ujít: „Zkuste to, rozhodně jako tipy na výlet, ale současně i jako překvapení, co naši předkové, když my si myslíme, že jsme ti nejchytřejší, dokázali už dávno.“

Cyklus Technické památky českých zemí vysílá České televize každou středu na ČT2.

Zdroje: autorka, Technické památky českých zemí (ČT), Sama doma (ČT)

-reklama-