Od nečekané a tragické smrti Tomáše Holého uběhlo již neuvěřitelných 30 let. Talentovaný dětský herec si zahrál v několika dnes již kultovních filmech a jeho herecká přirozenost je i dnes zárukou kvalitní podívané. I přes svůj velký herecký talent se Tomáš během dospívání rozhodl herectví pověsit na hřebík a žít obyčejným životem mimo záři reflektorů. Ačkoliv od jeho poslední filmové role uplynulo již dlouhých 40 let, jeho filmy se dodnes těší velké oblibě u všech generací. 

Tomáš Holý se narodil 17. března 1968. Až do svých sedmi let žil jako každý jiný normální kluk. Vše se ale změnilo poté, co se o něm zmínil jeho strýc Jan Jindra (rekvizitář na Barrandově) a doporučil ho do malé dětské role v komedii Marečku, podejte mi pero! (1976). Režisér Oldřich Lipský s ním byl natolik spokojený, že mu o rok později nabídl roli ve filmu Ať žijí duchové (1977).

Pod Jezevčí skálou (1978), FOTO: reprofoto YouTube

Největší sláva ale přišla ve chvíli, kdy vyhrál konkurz na hlavní roli malého Vaška ve snímku Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977). Svou roztomilostí, upřímnou radostí a přirozeným hereckým talentem si okamžitě získal všechny diváky, kteří tehdy na Vánoce v roce 1977 sledovali premiéru tohoto filmu. Následovaly další role ve filmech Setkání v červenci (1978), Pod Jezevčí skálou (1978), Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), Na pytlácké stezce (1979), Za trnkovým keřem (1980) a další.

V jedenácti letech se rozhodl, že již nechce ve své herecké kariéře pokračovat a tak pouze dokončil přislíbené filmy (Prázdniny pro psa byl úplně poslední) a německý seriál Připoutejte se, letíme nad Atlantidou. Poté již nikdy žádnou další nabídku na film, seriál či zábavný pořad nepřijal.

Prázdniny pro psa (1980), FOTO: reprofoto YouTube

Absolvoval gymnázium a poté se stal studentem práv na Univerzitě Karlově v Praze. Jeho přítelkyní se několik měsíců před jeho smrtí stala zpěvačka Lucie Bílá. Tomáš Holý tragicky zahynul 8. března 1990, 9 dní před svými dvaadvacátými narozeninami. O život přišel při autonehodě pár minut poté, co se svým vozem vyjel. Byl bohužel na místě mrtev, jeho přátelé si však mysleli, že je stále naživu, a tak jej dopravili do nedaleké nemocnice, kde sloužící lékař pouze konstatoval smrt.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz