Originální a také neobvyklá postava XiXaa z komedie Bohové musejí být šílení se nesmazatelně zapsala do povědomí milionů diváků po celém světě. Tento vtipný a odvážný Křovák, kterého si zahrál muž jménem N!xau, přiměl nejednoho z nás při sledování série bláznivých komedií k úsměvu. Co se stalo s hlavní hrdinou série?

N!xau se narodil 16. prosince 1944, toto datum však není jisté, protože on sám své datum narození neznal. Tento namibijský herec a Křovák žijící v poušti Kalahari se proslavil ve filmech Bohové musejí být šílení (1980), Bohové musejí být šílení 2 (1989), Bohové jsou pořád šílení (1991), Bohové se zase zbláznili (1993) a Bohové se zbláznili i v Číně (1994). Po odvysílání prvního filmu se z člověka, který neměl absolutně ponětí o civilizaci a nějakém pokroku, stala hvězda.

N!xau měl za celý svůj život tři manželky a zůstalo po něm šest dětí. Před natáčením prvního filmu v roce 1980 se s bělochy setkal osobně pouze třikrát. Za účast v Bohové musejí být šílení (1980) dostal odměnu několik set dolarů. Tyto vydělané peníze však údajně nechal uletět, protože neznal hodnotu peněz. Za svoji roli v dalším díle si už řekl o honorář 80 000 dolarů, tvrdil, že je potřebuje na dům s vodovodem, kanalizací a elektřinou pro svou početnou rodinu. Nebyl ale finančně gramotný, takže s penězi neuměl hospodařit a tak o ně brzy i přišel. Poté, co ukončil svoji filmovou kariéru, se dál živil jako rolník, pěstoval kukuřici, banány a fazole a dokonce choval stádo skotu.

Data jeho narození i úmrtí jsou uváděna různě. Nejčastější je datum narození 16. prosince 1944 a datum úmrtí 5. července 2003. Ani on sám bohužel přesné datum svého narození neznal. Stejně tak i den úmrtí není zcela jistý. Odešel totiž začátkem července 2003 na lov do buše a už se nevrátil. Po několika dnech jej rodinní příslušníci našli mrtvého, údajně zemřel na tuberkulózu. Pohřben byl 12. července 2003 nedaleko hrobu své druhé manželky.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz