Novodobí upíři jsou ztělesněním nepřemožitelné síly, tajemna a nečekaně i romantiky. Posloužili jako námět mnohým filmům a seriálům, přičemž v každém provedení se jejich charakteristické rysy v něčem lišily. V některých filmech šlo o jiný způsob proměny z člověka na upíra, jinde se lišili pitím nebo nepitím krve nevinných lidí a někdy měli úplně odlišné superschopnosti. Jak dobře se v upírech vyznáte? Přesvědčte se o tom se ságou Stmívání ve 22:00 na televizní stanici AMC. V úterý 1. prosince se můžete těšit na první díl s názvem Stmívání, 8. prosince vás čeká Stmívání: Nový měsíc a 15. prosince Stmívání: Zatmění.

Kristen Stewart, nebo Bella Swan? Ve skutečnosti úplné protiklady

Mnozí z vás možná netušili, že Kristen Stweart nebyla v době natáčení ještě plnoletá a musela chodit do školy. Štáb tuto situaci vyřešil tak, že navštěvovala právě tu školu, kde se film natáčel. Dovedete si představit, že byste například z hodiny zeměpisu šli do vedlejší třídy natáčet milostné scény s filmovým upírem? Kristen je velmi sportovně nadaná a ráda hraje volejbal, bylo pro ni tedy velmi těžké hrát ve filmu nemehlo. Robert Pattinson naopak sport nesnáší a fyzické aktivity ho nebaví. Protože má Kristen Stewart ve skutečnosti pronikavě zelené oči, musela při natáčení nosit hnědé kontaktní čočky, aby se film shodoval s knižní předlohou.

Neoblíbený Robert Pattinson alias Edward Cullen

Asi málokdo by věřil, že hlavní představitel upírské ságy byl kdysi málo obsazovaným hercem, který dokonce uvažoval, že s herectvím nadobro skončí. Po tom, co získal roli Edwarda Cullena, přibližně 75 tisíc lidí podepsalo petici, aby hlavní roli ve filmu Stmívání neztvárnil. Robert si z toho, ale nedělal těžkou hlavu a jednoduše přestal číst internetové diskuze a blogy, kde na něj lidé útočili. Nakonec si filmový upír získal srdce žen po celém světě. Ve skutečném životě mu ale romantika nic neříká, je spíš pragmatik a nenechá se unášet emocemi. Robert měl ale celkem zábavné dětství. Jeho dvě starší sestry ho často oblékaly do dívčích šatů a říkaly mu Claudia. Sám říká, že možná právě jeho ženštější vzhled mu ve dvanácti letech pomohl nastartovat modelingovou kariéru.

FOTO: AMC

Největší zajímavosti z filmové ságy Stmívání

Podle ságy upíři nikdy nejedí lidskou potravu. Ale v jedné scéně ze školní jídelny, členové rodiny Cullenů jedí to, co ostatní. Na tuto chybu režiséra upozornili sami herci.

Scény, které se odehrávaly v městečku Forks se ve skutečnosti natáčely v Portlandu. Filmový štáb pouze zkopíroval ceduli města Forks.

Dům rodiny Cullenů je skutečným domovem jednoho z velkých šéfů byznysu se sportovním oblečením, který umožnil, aby se natáčelo přímo u něj.

Kvůli scéně, kde hrají Cullenovi baseball, museli herci chodit na hodiny baseballu a Robert Pattinson se musel naučit normálně běhat. Natáčení značně zkomplikovalo i počasí. Všechny herečky musely mít na hlavách kšiltovky, protože jim silný vítr neustále rozfoukával upravené účesy.

Zraněná Bella se musela postavit Edwardovi na nohu, aby mohla tančit na plese. Robert Pattinson později prozradil, že v ten večer byla tak velká zima, a na konci natáčení ho tak bolela noha, že mu zčernaly prsty.

V první verzi scénáře filmu Stmívání měl být Edward lovcem upírů, což se nápadně podobá filmu Van Helsing. 

Svalnaté břicho, kterým se Edward pochlubil ve filmu Nový měsíc, je pouze namalované.

O roli Belly se ucházely i herečky Jennifer Lawrence, kterou znáte ze série Hunger Games a Nina Dobrev, která se proslavila díky seriálu Upíří deníky, kde hrála po boku Iana Somerhaldera.

Catherine Hardwicke, která režírovala první a zároveň nejúspěšnější díl ságy Stmívání, nebyla producenty najata na další díly. Podle dostupných informací nebyli totiž spokojeni s jejím výkonem a dali přednost Chrisovi Weitzovi.

O premiérovém víkendu v českých kinech shlédlo Stmívání 215 tisíc diváků.

Baví vás upíři a chcete se o nich dozvědět víc? Sledujte ságu Stmívání 1., 8. a 15. prosince vždy ve 22:00 na televizní stanici AMC.  

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz