Tvůrci seriálu Stranger Things (bratři Matt a Ross Dufferovi) jsou stíháni za údajné kopírování/ukradení nápadu jednoho krátkometrážního snímku. Jeden z nejúspěšnějších seriálů společnosti Netflix plný tajemných a zároveň nezapomenutelných charakterů. Co víc, seriál dokázal světu, že jeho úspěch nebyl náhodný. Dokázal totiž potěšit publikum i svou druhou řadou, která seriálu opět zajistila místo v žebříčků nejlepších seriálů roku 2017.

wsbuzz.com

Jedním z hlavních důvodů, proč je seriál tak úspěšný, je ten, že dokáže krásně zpracovat reference na jiné dobové kultovní filmy či seriály. V obou dvou řadách jsme mohli vidět nejrůznější reference na filmy jako jsou Rošťáci, Vetřelec atd. Převážně ve Stranger Things vidíme reference na klasické, dnes mnohdy už kultovní snímky. Někteří, kteří jsou sami předmětem těchto referencí, jako je např. autor Stephen King a jeho fantasy hororová díla, s tím nemají problém, a naopak seriál velmi chválí.

Nicméně podle některých seriál dělá víc, než jen skládá poctu kultovním filmům a seriálům a přesně to, se stalo předmětem nového soudního řízení. Jak uvedl americký časopis The Hollywood Reporter, tvůrci Stranger Things jsou žalováni Charliem Kesslerem, který tvrdí, že bratři Dufferovi (autoři seriálu) ukradli nápad na seriál od něj. Kessler vytvořil krátkometrážní snímek jménem Montauk, který byl uveřejněn v roce 2011 a zaměřoval se na tajemství kolem Montauku – oblast v USA plná tajemství, např. pokusy ve vládním komplexu atd. Kessler také napsal scénář s názvem The Montauk Project.

Kessler tvrdí, že své nápady sdělil bratrům Dufferovým v roce 2014 na party, která se konala v rámci festivalu Tribeca Film Festival.

„Obžalovaní přišli k velké sumě peněz díky televizní sérii, postavené na Kesslerově nápadu,“ uvedl Kesslerův advokát Michael Kernan.

www.bustle.com

Žalobce Charlie Kessler žádá, aby Matt a Ross Dufferovi přestali využívat a čerpat z jeho nápadu, finanční kompenzaci ze ztráty zisku a zničení jakýchkoli materiálů, které souvisejí s Kesslerovým nápadem.

Zajímavé je, že Stranger Things se původně měli také odehrávat v Montauku. Seriál se dokonce měl původně jmenovat Montauk a měl se natáčet na Long Islandu se zaměřením na konspirační teorie, které kolují tamním územím. Tyto teorie tvrdí, že vláda v oblasti Montauku dělala experimenty, které souvisely s telekinezí a cestováním časem.

Lze tedy těžko říct, zdali bratři Dufferovi skutečně ukradli/okopírovali Kesslerův nápad a scénář ohledně experimentů v oblasti Montauku, nebo se zaměřili na konspirační teorie sami od sebe, jelikož záhady spojené s tímto místem jsou poměrně známé. Pravdu se asi nikdy nedovíme, nicméně doufejme, že tento soudní proces nebude mít příliš velký dopad na nastávající třetí řadu Stranger Things, jelikož ať už nápad na tento seriál pochází odkudkoli, jeho zpracování je brilantní a fanoušci přímo dychtí po pokračování.

A co si o této žalobě myslíte vy? Ukradli podle vás tvůrci Stranger Things (bratři Dufferovi) nápad Charliemu Kesslerovi, nebo se jednoduše inspirovali stejnými konspiračními teoriemi o Montauku? Napište nám váš názor dolů do komentářů!

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz