Česká televize do svého nedělního programu zařazuje reprízu třináctidílného československého televizního seriálu My všichni školou povinní z roku 1984. Životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola, ani po letech nepůsobí nudně a herecké výkony Miroslava Vladyky, Veroniky Žilkové, Jiřího Bartošky, Jany Šulcové, Milana Šimáčka, Jaromíra Hanzlíka a dalších patří mezi to nejlepší z 80. let. V malé roli se v seriálu objevil také dětský herec Michael Hofbauer.

Michael Hofbauer si v seriálu My všichni školou povinní zahrál Tondu Anderlíka. Nebyla to však jeho první role, své zkušenosti sbíral od devíti let, kdy jej asistent režie Zdeněk Zelenka objevil ve škole pro film Páni kluci. Ukázal na něj a řekl: „Ty pojď ven, ty máš pěkně blbej ksicht.“ Dodnes si jej většina diváků vybaví především jako uličníka Osvalda z filmu Lucie, postrach ulice. Do rolí rošťáků byl obsazován velmi často.

Michael Hofbauer v seriálu My všichni školou povinní, FOTO: Jaromír Komárek / distr. Česká televize

Nejvíce hereckých zkušeností nasbíral jako dětský herec, díky svému vytížení neměl tolik času na školu. Po základní škole o studiu herectví neuvažoval a vyučil se prodavačem. Koncem 80. let začal pracovat jako osvětlovač v divadle na Vinohradech, kde si střihl během let i několik rolí. „A to bylo dobrý, mě to bavilo. Já jsem si to nasvítil, pak jsem to odehrál a pak jsem to zboural a šel jsem domů,” řekl Hofbauer o svém „angažmá“ v divadle.

Do povědomí diváků se znovu dostal po roce 2000, především díky účinkování v seriálu Ulice televize Nova. To se také objevily počátky jeho závažné nemoci. Na krku mu rostl zhoubný nádor, o čemž neměl herec ani tušení. Celou dobu si myslel, že se jedná o neškodný tukový výrůstek. O jeho boji s nemocí byl natočen dokument z cyklu 13. Komnata České televize, Michael Hofbauer zemřel krátce po natáčení.

Nejprve se u něj objevily zvětšené uzliny, které způsobovaly deformaci obličeje: „Dva roky jsem tady s tím chodil po jevišti a dělali si ze mě srandu, že vypadám jak sysel, až to prostě došlo k tomu, že už to nebylo únosný.” S „lalokem“ na obličeji žil tři roky, během čehož i natáčel a lze jej s ním vidět v mnoha filmech i seriálech. Po první operaci lékaři zjistili, že se jedná o zhoubný nádor. Když došlo k recidivě, podstoupil sérii ozařování, v jejichž důsledku přišel o chuť, sliny, zuby a polovinu sanice. Také podstoupil operaci, při níž mu byla na krk přišita kůže z prsou, aby byl upraven vzhled jeho tváře.

Smutná zpráva: Zemřel Michael Hofbauer http://bit.ly/10lIXLU

Posted by Nova Cinema on Friday, January 11, 2013

 

Po celou dobu své nemoci si nepřipouštěl, že by to s ním mohlo být vážné a že by mohl zemřít. Jeho obrovským přáním krátce před smrtí bylo, ať se povede jeho připravovaná plastická operace, aby se mohl znovu vrátit k filmu. Michael Hofbauer zemřel po těžké nemoci 10. ledna 2013 v Praze, pouhé čtyři dny po svých devětačtyřicátých narozeninách. Diváci si jej mohou připomenout každou neděli v 16:00 na ČT1 v seriálu My všichni školou povinní.

Zdroj: 13. komnata Michaela Hofbauera, Česká televize

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR