Jestliže se někomu podaří získat roli v celovečerním filmu od Marvelu, je pravděpodobné, že o něm v budoucnu ještě uslyšíme. Ty Simpkins, který si jako jedenáctiletý zahrál v závěrečném díle Iron-Manovy trilogie malého Harleyho Kneera, je případ, kdy mu super-hrdinský blockbuster pomohl nastartovat hereckou kariéru. Jak vypadá po 7 letech od premiéry filmu?

Ty Simpkins se narodil 6. srpna roku 2001 v New Yorku ve Spojených státech. Jeho matkou je Monique Simpkins a otcem Stephen Simpkins, přičemž s rodiči stále žije. Má starší sestru Ryan, která se taktéž stala herečkou. Vystudoval Newyorskou akademii.

Poprvé se před kamerami objevil, když mu byly pouhé tři týdny, a to v seriálu One life to live (1983 – 2012). Poté přešel do nekonečného seriálu U nás ve Springfieldu (1952 – 2009), kde se zdržel po dobu 4 let v roli Jude Coopera Bauera. Rovněž hostoval ve 4. sérii populárního seriálu Zákon a Pořádek a propůjčil svůj hlas v několika reklamách. První větší role však přišla až s akčním snímkem Válka světů (2005), kde si zahrál tříletého chlapce po boku Toma Cruise. Dále se objevil ve filmech Všichni královi muži (2006), Jako malé děti (2008), Hrdost a sláva (zde po boku své sestry, 2008), Nouzový východ (2008) a Tři dny ke svobodě (2010).

Embed from Getty Images

Druhý velký průlom v kariéře nastal, když malého Tye oslovila produkce s nabídkou do hororových filmů Insidious (2010) Insidious: Chapter 2 (2013) od režiséra Jamese Wana. Zde to bylo vůbec poprvé, co si herec zahrál v hororovém žánru. V roce 2013 dostal velkou roli Harleyho Keenera ve zmíněném Iron-Manovi 3 a měl tak možnost spolupracovat s jedním z nejlépe placených herců 21. století Robertem Downey Juniorem.

Embed from Getty Images

O dva roky později zazářil v úspěšné sérii Jurský svět jako postava jménem Gray Mitchell a ve stejném roce propůjčil svůj hlas stejnojmenné postavě ve videohře Lego jurský svět. V průběhu následujících let si do životopisu mohl připsat role ve filmech Meadowland (2015), Hangman (2015), Správní chlapi (2016) a Insidious: Poslední klíč (2018). V minulém roce herec všechny překvapil svým cameem ve snímku Avengers: Endgame, když se objevil na pohřbu Tonyho Starka. Za celou svou kariéru byl čtyřikrát nominován na cenu za nejlepší herecký výkon a díky účinkování v Jurském světě dokonce ocenění vyhrál.

A co dělá osmnáctiletý herec dnes? Mezi jeho koníčky patří návštěvy baseballových utkání a účinkování v kabaretním divadle. Také čte komiksy, sleduje super-hrdinské filmy a zkouší natáčet vlastní krátkometrážní filmy. Před dvěma týdny byl přijat na Pace University v New Yorku, kde bude dále studovat herectví.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz