Rok se s rokem sešel a za dva měsíce tu opět máme předávání Oscarů, neboli nejprestižnější ocenění ve filmovém světě. Rok 2018 byl obzvláště nabitý skvělými snímky, a tak nebude vůbec jednoduché vybrat jen jeden, který obdrží Cenu Akademie za nejlepší snímek. Který z filmů má největší šanci?

91. ročník udílení Oscarů se bude konat už 25. února 2019, a tak se stále více začíná spekulovat o tom, kdo má největší šanci na získání slavné zlaté sošky. Původně měl akci moderovat komik Kevin Hart, ale nakonec se role moderátora vzdal, kvůli vtipům proti komunitě LGBTQ, které v minulosti zveřejnil na sociálních sítích. Organizátoři budou muset hledat dál, ale nebude to lehké, protože práce moderátora je v Hollywoodu označována za „nejhorší práci ve městě“. Níže najdete 12 snímků, které se zřejmě společně poperou o zlatého plešouna.

12The Hate U Give

variety.com

Snímek The Hate U Give byl natočen podle předlohy stejnojmenné knihy z roku 2017 od Angie Thomas  a sleduje život šestnáctileté černošské dívky (Amandla Stenberg), která je svědkem zavraždění jejího nejlepšího kamaráda Khalila bělošským policistou, ten na něj při silniční kontrole třikrát vystřelil. Tento okamžik Starr úplně změní život a musí se postavit za to, co je správné. Ve filmu si také zahráli například Anthony Mackie (Falcon/Marvel) nebo KJ Apa (Riverdale).

11Boy Erased

imdb.com

Životopisné drama o chlapci, který zjistí, že je homosexuál, a je nedobrovolně poslán na převýchovu. Za zmínku určitě stojí vynikající herecké výkony všech obsazených, ale hlavně nestárnoucí Nicole Kidman a talentovaného Lucase Hedgese. Snímek byl natočen podle knižní předlohy Garrarda Conleyho. Boy Erased rozhodně patří mezi nejlepší filmy o komunitě LGBTQ, jen je škoda, že čeští diváci si na film budou muset počkat až do 7. března 2019.

10Can You Ever Forgive Me?

vulture.com

Ve filmu Can You Ever Forgive Me? se v hlavní roli představila Melissa McCarthy, která ztvárňuje autorku Lee Israel a provází nás částí jejího života. Lee napsala například knihu o podnikatelce Estée Lauder, nebo novinářce Dorothy Kilgallen, avšak proslavil ji hlavně skandál, kdy potom, co se jí přestalo dařit, začala prodávat zfalšovanou práci zesnulých autorů. Sama Melissa McCarthy se o Oscara veřejně hlásí, tak uvidíme, zda snímek bude úspěšně nominovaný a nějakého získá.

9If Beale Street Could Talk

variety.com

Romantické drama, natočené podle stejnojmenného románu Jamese Baldwina, jenž zrežíroval i napsal Barry Jenkins, vypráví příběh černošky, která se s podporou své rodiny snaží očistit jméno svého nesprávně obžalovaného manžela a chce dokázat jeho nevinu, ještě před narozením jejich dítěte. Film byl poprvé představen v září na torontském filmovém festivalu, do amerických kin se dostane 14. prosince a datum premiéry v České republice bohužel není známo. Snímek už si vysloužil nominaci na Zlatý glóbus.

8Beze stop

variety.com

Leave No Trace se odehrává v klidných lesích amerického státu Portland, kde žije otec se svou dcerou, bohužel nezjistíme, co vedlo k rozhodnutí otce začít s tímto typem života. Jsou izolovány od civilizace, ale jednoho dne i jejich pobyt v lese končí. Režisérka Debra Granik vytvořila snímek, nad kterým se divák musí zamyslet, aby pochopil jeho pravý účel. Film se objevil i v Karlových Varech, kde ho uvedla samotná Thomasin Harcourt McKenzie, jenž ztvárnila postavu dcery. Stoprocentní hodnocení agregátoru filmových recenzí Rotten Tomatoes mluví za vše.

7Green Book

variety.com

Snímek Green Book režírovaný Peterem Farrelly si odbyl svou premiéru v září na filmovém festivalu v Torontu. Film vypráví příběh italského Američana, který začne pracovat pro černošského pianistu, a vydá se s ním na turné po Spojených státech. Běloch Tony nejdříve není úplně nadšený z práce pro černocha, ale s postupem času na cestách si  společně začnou rozumět a respektovat se. Green Book, v překladu „zelená kniha“, se odehrává v šedesátých letech dvacátého století. Diváci i kriticky si film velmi oblíbili.

6První člověk

variety.com

Film První člověk, v originále First Man, jenž vypráví příběh o letu Apollo 11 a přistání na Měsíci v roce 1969, patří mezi největší adepty na zisk Oscara. Režie se ujal Damien Chazelle, který má na svém kontě snímek La La Land. V obou filmech byl do hlavní role obsazen Ryan Gosling, neboli filmový Neil Armstrong. Film u diváků nezaznamenal velký úspěch, ale to mu vůbec nebrání začít hon na Ceny Akademie.

5BlacKkKlansman

variety.com

Syn legendárního Denzela Washingtona, John David Washington, ve snímku BlacKkKlansman ztvárnil hlavní roli černocha Rona Stallwortha, jenž se chtěl dostat do řad coloradské policie, což se mu také podařilo. Ron začne komunikovat a spolupracovat s předákem Ku-klux-klanu a představí se mu jako bílý rasista. Roli bělocha si střihne jeho kolega, kterého ztělesnil Adam Driver. Film, který režíroval Spike Lee, sklidil velký úspěch. Účastníci filmového festivalu v Karlových Varech měli možnost zhlédnout snímek přednostně.

4Favoritka

cinemavine.com

Komediální drama, které se odehrává v 18. století v období války mezi Anglií a Francií, vypráví příběh Královny Anny (Olivia Colman), její kamarádky Lady Sarah (Rachel Weisz) a nové služky Abigail (Emma Stone). Abigail je velmi ambiciózní, Lady Sarah si ji vezme pod svá ochranná křídla a Abigail se chytne příležitosti. Snímek, jenž je natočen podle skutečné události, diváci v českých kinech uvidí až 24. ledna 2019. I přesto, že film podle výdělečnosti nebyl tolik úspěšný, není pochyb o tom, že má šanci získat nějakého Oscara.

3Black Panther

theatlantic.com

Velmi úspěšný snímek z dílny Marvel Studios se stal jedním nejvýdělečnějších filmů roku 2018, kdy v Americe překonal dokonce další marvelovku Avengers: Infinity War. V hlavních rolích se představili Chadwick Boseman a Michael B. Jordan, tím se oba stali potenciálními adepty na zisk sošek za hlavní a vedlejší roli. Film se stal populární hlavně u černošské populace, ale zaslouženě si získal respekt z celého světa. Atmosféru snímku podtrhl i skvělý soundtrack od rappera Kendricka Lamara, který má šanci na zisk Oscara za nejlepší píseň.

2Zrodila se hvězda

variety.com

Film A Star is Born asi netřeba podrobněji představovat. Jedná se o první snímek, který zrežíroval a zároveň si v něm zahrál Bradley Cooper. Emotivní film o cestě za slávou zpěvačky Ally (Lady Gaga), které na vrchol pomohla postava Bradleyho, u diváků zaznamenal obrovský úspěch. Za zmínku určitě stojí i povedený soundtrack přímo z dílny Coopera a Gagy, jenž obsadil první místa v celosvětových žebříčcích. Zrodila se hvězda se zaslouženě stal jedním z největších adeptů na zisk několika Oscarů.

1Roma

variety.com

Černobílé drama z Mexika, které do našich kin dorazí až 14. prosince tohoto roku, má potenciál na zisk Oscara. A to hlavně díky tomu, že se režie ujal oscarový Alfonso Cuaróna. Film vypráví příběh mladé Mexičanky Cleo, jež pracuje ve čtvrti Roma ve městě Mexico City, a také sleduje život rodiny ze střední třídy na začátku sedmdesátek. Samotný Guillermo Del Toro, který má na svém kontě například loňského vítěze několika Cen Akademie Tvář vody, označil tento film za jeden z jeho nejoblíbenějších.