Další skandál, který u nás o víkendu explodoval, dokazuje, že předávat výroční filmové ceny Český lev době nouzového stavu, kdy je národu zakázáno téměř vše, skutečně nebyl šťastný nápad. A to i přesto, že pořadatelé v médiích neustále tvrdili, že se bude ceremoniál, odehrávající se v pražském Rudolfinu, konat za těch nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Přesto tím mnoho lidí popudili, protože ti se nesmí setkávat ani s nejbližšími příbuznými, natož navštívit nějakou oslavu či sportovní nebo kulturní událost.

-reklama-


Nyní se navíc ukázalo, že někteří aktéři sobotního večera ona deklarovaná přísná opatření dodržovali pouze na oko, před kamerami, ale venku společně postávali bez roušek či dokonce pokuřovali a popíjeli. Nicméně, jen velký naivka by si mohl myslet, že tato akce dopadne jinak. Čeští umělci jsou proslulí tím, že se neumí příliš ovládat a že menší či větší skandál u podobných příležitostí udělají kdykoliv a kdekoliv je to možné. Je jen s podivem, že podcenili neúnavné paparazzi a opět se nechali nachytat při tom, jak zhřešili.

Párty komediantů?

Veřejnost přitom naštvali hned z několika důvodů. Jednu část nejvíce pobuřuje, že „normální“ lidi nesmí nikam a jsou měsíce uvězněni doma, ale „parta komediantů si udělá party za peníze daňových poplatníků, aby si zase mezi sebou rozdali ceny. Bez respirátorů, bez rozestupů.“, jak uvádí jeden z komentujících na Twitteru. Hořkost nad tím, že česká smetánka může vše, je do jisté míry pochopitelná. Tím spíše, že podobně, jako nedávnou účast VIP osob na fotbalovém zápase, povolilo možnost, aby se předávání Českého lva uskutečnilo, ministerstvo zdravotnictví. To, které národ nabádá, aby zůstal doma a ještě to vydržel. Ministr vnitra Jan Hamáček na Twitteru uvedl, že situací se již zabývá policie.

Další skupinu představují ti, jimž vadí, že celý ceremoniál byl falešným divadlem před televizními kamerami. Zatímco se v poloprázdném Rudolfinu nemohli sejít nominovaní a vyznamenaní umělci najednou, jen co odešli před budovu, na všechna přísná opatření rezignovali. Takže uvědomělé spoty o nošení roušek, dodržování odstupů, ochraně druhých a podobné apely, ve kterých vystupovali herci, zřejmě platí jen pro ostatní, nikoliv pro ně,“ zamýšlí se v diskusi na portálu Seznam zprávy například Honza.

Na rozdíl od Prymuly

Nicméně, nechybí ani souhlasné příspěvky, podle nichž si umělci venku vlastně udělali jen malou „rauchpauzu“. A jejich počínají omlouvají tím, že na rozdíl od Prymuly nejsou autory žádných zákazů a příkazů. Nebo upozorňují, že hosté v Rudolfinu byli řádně otestováni a pozastavují nad absurditou současné situace. Tím spíše, že v jiných případech je negativní test vstupenkou do práce či dokonce do zahraničí.

Jenže, na tento argument zase jiní namítají: „Já bych chtěl jít s negativním testem, který si kvůli práci dělám třikrát týdně, taky konečně na pivo a na cigáro.“ Aleš popsal, jaké situaci musí čelit, i když má za sebou negativní test na koronavirus: „Přesto musíme nosit při těžké fyzické práci v kovovýrobě respirátory, nemůžu o víkendu na chatu, kluka mi lustrují vojáci na návsi, když si šel zahrát pokémony. Ale pro honoraci platí jiná pravidla.“

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.