Francouzský dokumentární cyklus Modrá zóna dlouhověkosti, který právě uvádí Česká televize na svém druhém programu, nabízí nesmírně užitečnou a navíc poutavou podívanou. Jeho autoři navštívili pět regionů světa, v nichž žije nejvíce stoletých osob a rozšifrovali tajemství jejich dlouhověkosti. Navzdory různým zeměpisným místům, je všude postaveno na stejných pilířích.

Řada lidí, kteří se snaží žít pokud možno co nejzdravěji, je v současné době atakovaná zcela protichůdnými doporučeními lékařů a různých dietologů. Střídavě zavrhují či doporučují živočišné tuky, maso, mléčné výrobky nebo vajíčka, přesto jejich neustále se měnící rady vedou k nárůstů civilizačních chorob. Autoři Modré zóny dlouhověkosti se proto rozhodli zjistit, jak vypadá životní styl lidí, kteří se dožívají sto a více let a jaké mají stravovací návyky.

Zázračné modré zóny

Ověřili si přitom, že se století jedinci koncentrují na několika málo místech naší planety. Patří k nim poloostrov Nicoya v Kostarice, region Ogliastra na italské Sardinii, ostrov Ikarie v Řecku, japonská Okinawa a město Loma Linda v Kalifornii, kde se koncentrují členové církve Adventisté sedmého dne. Navzdory různým místním odlišnostem platí ve všech těchto modrých zónách dodržování několika základních pravidel, na nichž jsou postaveny pilíře dlouhověkosti. Pouze částečně ji ovlivňují geny, jimiž jsou někteří století šťastlivci obdařeni, určující je však celkový životní styl. Japonský lékař doktor Suzuki, jenž se dlouhá léta věnuje fenoménu dlouhověkosti, je dokonce přesvědčen, že je správným životním stylem ovlivněna až z osmdesáti procent.

Jezte zdravě a do polosyta

Další důležitý pilíř dlouhověkosti tvoří zdravá strava, založena na konzumaci místních, převážně rostlinných potravin, obsahujících mnoho antioxidantů, jež pomáhají eliminovat volné radikály. Konzumace masa a mléčných výrobků je omezena, bílkoviny se získávají především z ryb nebo tofu. Z rozhovorů s řadou stoletých osob vyplývá, že navíc jedí pomalu a málo, kdyby se přejídali, cítili by se unaveni. Díky tomu patří obyvatelé modrých zón nejen k nejdéle žijícím, ale také nejzdravějším na celém světě. S případnými zdravotními problémy zápasí až v několika málo posledních letech svého života. Výskyt kardiovaskulárních nemocí a rakoviny je zde mnohem nižší než například ve Spojených státech.

Modrá zóna dlouhověkosti, FOTO: © La famiglia/KFP/Česká televize

Hýbejte se a družte se

Dalším pilířem dlouhověkosti je neustálá pracovní a pohybová aktivita. Například v díle, věnovaném životnímu stylu obyvatel japonské Okinawy, navštívili průvodci tohoto jedinečného dokumentárního cyklu Angele a Vincent několik klubů seniorů a s velkým překvapením zjistili, v jaké fantastické kondici se jejich členové nacházejí díky tomu, že se aktivně věnují cvičení (například karate nebo bowlingu) a různým společenským hrám. Z jejich poznatků rovněž vyplývá, že významnou roli hrají i sociální kontakty.

Doktor Suzuki však varuje, že i v Japonsku v posledních letech prudce narůstá počet civilizačních nemocí. Podle něj je to způsobeno především pronikáním fast foodu do japonských měst.

Další díl bude možno sledovat ve středu 16. prosince v 9:55 na ČT2.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz