Druhý díl novodobé planety opic s názvem Úsvit planety opic z roku 2014 režíroval Matt Reeves a s rozpočtem 235 milionů dolarů dokázal utržit rovný trojnásobek. V pokračování nás tvůrci posouvají několik let dopředu, konkrétně do roku 2026. Po útěku a povstání vede Caesar rozsáhlou kolonii opic a šimpanzů žijící v lesích poblíž San Franciska.

Město samotné obývá jen malá skupina lidí, kteří přežili simiánskou chřipku, a k tomu, aby přežili i nadále, musí zprovoznit hydroelektrárnu na přehradě. Jenže cesta k přehradě vede skrz území opic. Vůdce lidí Malcolm a Caesar se navzájem respektují, takže Caesar opravy přehrady povolí. Jenže jeden z jeho poručíků, Koba, oběť pokusů na zvířatech, takové pochopení pro lidi nemá a proti Caesarovi zorganizuje puč a po uzurpování moci zaútočí s armádou opů na město. Před Caesarem a Malcolmem stojí obtížný úkol – navrátit mír tak, aby obě skupiny dokázaly žít v poklidu při sobě.

Úsvit planety opic, FOTO: Distribuce FTV Prima, Twentieth Century Fox

Koba, Caesarův první důstojník, je pojmenován podle přezdívky Josefa Stalina. Podobné jsou i jejich osobnosti a nástup k moci – stejně jako se chce Koba zbavit Caesara, nechal Stalin zabít Trotskyho. Trotskymu se však podařilo uniknout a utéct do exilu. Stejně jako ve filmu Caesarovi.

Ve filmu již neúčinkuje James Franco a ohledně osudu Willa Rodmana dostanou diváci pouze dvě nápovědy po dění předchozího dílu Zrození Planety opic. Když se Caesar vrátí do jeho domu, je u dveří vidět znamení X označující domy nakažených. Lze tak předpokládat, že Will byl jedním z prvních, kdo při epidemii zemřeli. Jeho auto je navíc stále zaparkované na příjezdové cestě, proto nejspíš nikam neodjel. Tvůrci použili archivní záběr s Jamesem Francem z předchozího dílu. Franco o tom, že se v tomto dílu objevil, vůbec nevěděl.

V tomto filmu jsou jako v prvním z celé série opi všežravci. Na začátku je vidět, jak loví stádo losů, později ve filmu jednoho losa dokonce jedí. Šimpanzi ve skutečnosti také ve smečkách loví další zvířata. Na konci filmu se všechny opice v pokoře pokloní Caesarovi. V prvním filmu, když Will přinese Caesara poprvé domů, jeho otec opici zvedne a řekne: „Všichni se pokloňte Caesarovi.“ Zajímavostí je, že snímek začíná i končí detailním záběrem Caesarových očí.

Úsvit planety opic, FOTO: Distribuce FTV Prima, Twentieth Century Fox

Zdroj infromací: FTV Prima

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR