Rozporuplně přijímaný film Havel, věnovaný životním peripetiím Václava Havla před tím, než se stal prezidentem, odhaluje některé méně známé okamžiky a blízké osoby jeho vskutku dramatického života. Režisér Slávek Horák v něm však některé hlavní aktéry představuje jen coby bezejmenné osoby a jiné opomíjí zcela. Platí to především o jeho milenkách. Diváci se tak mohou například jen domýšlet, kterou další Havlovu osudovou ženu (kromě první manželky Olgy) v něm hraje krásná Barbora Seidlová.

Ti zasvěcenější podle různých indicií dospějí k názoru, že tato herečka nejspíše vytvořila postavu Havlovy milenky Anny Kohoutové, kvůli níž řešil těžké životní dilema. Dokonce i blízký Havlův přítel a spolupracovník Michael Žantovský připouští, že tuto ženu Havel skutečně miloval a podle něj byla jediná, kdo mohl ohrozit jeho manželství s Olgou. Nerozhodný Havel nicméně svoji ženu do svého vztahu s Annou zasvětil a dokonce jí nabízel, aby spolu žili všichni tři. Obě to odmítly.

Cenzura funguje doteď

V době svého manželství s Olgou ovšem Havel udržoval blízký vztah i s další svou velkou životní láskou, Jitkou Vodňanskou. A je přinejmenším zvláštní, že to není zdaleka poprvé, co filmaři tento fakt zcela ignorují. Vodňanská na to upozornila již v několika rozhovorech. Jako příklad uvedla dokument Jana Nováka „Havel jede na dovolenou“, kde o ní není ani zmínka, i když právě ona Havla na dovolené doprovázela.

V knize rozhovorů náš Václav Havel si postěžovala: „Fascinující je, že cenzura funguje ještě teď. Protože v dokumentárním filmu Havel jede na dovolenou Jana Nováka, který právě tuto cestu připomíná, nejsem uvedená. Jako by vedle něj v autě a na všech návštěvách, které byly právě pro nás dva speciálně plánované, sedělo nějaké beztvaré zavazadlo. Jojo. Bylo nebylo. Je to legrační. Někteří lidé se bojí furt stejně. Za bolševika i v demokracii.“

Napůl s Jitkou, napůl s Olgou

Ve své vzpomínkové knize „Voda, která hoří“, doložila, především s pomocí korespondence a dalších dokumentů, jak důvěrný a dlouholetý vztah mezi ní a Václavem Havlem panoval a zároveň uvedla celou řadu zajímavých informací o jejich soukromí. Dala například k dobru, že Václav používal její pleťovou masku, že ho často stříhala a on ji přitom žádal: “Prrosim Jiti, na Rrredforrrda.“ Tento zdánlivě nepodstatný moment však vypovídá o mnohém. Vodňanská chtěla svou knihou uvést na pravou míru řadu nesmyslů a spekulací, přesto potvrdila, že Havel žil napůl s ní a napůl s Olgou, nezřídka na legendárním Hrádečku.

Když si však Havlovými zálety neustále deptaná Olga našla přítele, herce Jana Kašpara, Václav ji donutil, aby se s ním rozešla, avšak on sám se nadále stýkal s Jitkou a zároveň udržoval vztah i s Annou Kohoutovou. Z jeho dopisů vyplývá, že si byl své nerozhodnosti dobře vědom a přiznával, že není schopen učinit radikální řez. Film Havel toto jeho velké dilema sice znázorňuje, avšak bez jedné z Havlových osudových žen. A je dosti překvapující, že tento snímek nezachytil ani další významný okamžik Havlova života, tím spíše že bylo jeho manželství bezdětné. Když mu Vodňanská oznámila, že je s ním těhotná, přiměl ji, aby šla na potrat. Později tohoto svého rozhodnutí oba litovali: „Svoji šanci jsme promarnili,“ přiznala se zklamaně ve své knize.

Každopádně ale stojí film Havel za zhlédnutí. V době, kdy se nemůže promítat v kinech, ho nabízí některé online videopůjčovny.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz