Zákeřný útok Japonců v neděli 7. prosince 1941 na válečnou flotilu USA v Pearl Harboru na Havajských ostrovech je označován jako „černý den amerického námořnictva“. Přesto i o této katastrofě dokázali hollywoodští filmaři natočit romantický příběh, který mohou diváci vidět ve čtvrtek 7. července v 16:30 na Nova Cinema.

O závažném incidentu, který prakticky odstartoval válečné běsnění v Pacifiku, už Američané i Japonci natočili spoustu filmů a dokumentů, které tehdejší situaci komentují ze všech možných stran. U monumentálního válečného velkofilmu v hollywoodském stylu s rozpočtem 135 miliónů dolarů proto ani nemůžeme čekat, že bude věrný historické pravdě.

Pearl Harbor, FOTO: Touchstone Pictures & Jerry Bruckheimer Films / distr. TV Nova

Však to také jeho producent, zkušený hollywoodský matador Jerry Bruckheimer, řekl naplno: „Tohle není žádný dokumentární film a nikdy nepoběží na žádném historickém kanále…“ Režisér Michael Bay (Skála, Armageddon, Transformers) se tedy na přelomu tisíciletí spojil se scenáristou Randallem Wallacem (Statečné srdce) a soustředil se na vytvoření příběhu, který po vzoru Titanicu na pozadí skutečné tragické události naplní diváka velkou dávkou emocí a pravým americkým heroickým patriotismem.

Osud dvou nerozlučných kamarádů Rafa (Ben Affleck) a Dannyho (Josh Hartlett), kteří se už od chlapeckých kalhot v rodném Tennessee spolu učili létat, je okořeněn klasickým milostným trojúhelníkem – láskou obou již dospělých letců ke krásné zdravotní sestřičce Evelyn (Kate Beckinsaleová). Tak strávíme první hodinu filmu, abychom byli v další části svědky skutečně velkolepé a nejmodernější počítačovou technikou podpořené „rekonstrukci“ slavného „černého dne amerického námořnictva“. Poslední kus velkosnímku je věnován odvetnému náletu plukovníka Doolitttlea (Alec Baldwin) na japonská města.

Téměř zázrakem je, že se při mnohaměsíčním natáčení v Texasu, Mexiku a na Havaji nikomu skoro nic nestalo. I když o dramatické chvíle nouze nebyla: „Spadlo nám letadlo,“ svěřil se pan režisér, „a už jsme mysleli, že je pilot mrtvý, ale naštěstí si jen zlomil prst na ruce. Svůj největší záchvat paniky jsem ale zažil ve chvíli, kdy nám Disney zkrátil rozpočet.“

Na bojových scénách a leteckých soubojích se z největší míry podílela počítačová technika firmy Industrial Light and Magic (ILM), protože filmaři neměli k dispozici dost skutečných letadel. Například 353 japonská letadla, jež skutečně zaútočila v neděli 7. 12. 1941 na Pearl Harbor, muselo zastoupit jediné funkční a létající „Zero“, dvě kopie a dva zrestaurované stroje.

Na druhé straně se John Frazier, šéf speciálních efektů, musel vypořádat s jednou z „největších sérií explozí“, jaká se do té doby v dějinách filmu odehrála, a která musela věrohodně napodobit zničení sedmnácti válečných lodí, včetně té největší, Arizony. Tato akce se mimochodem setkala s velkým odporem havajských spolků pro ochranu zvířat a přírodního prostředí, kterážto aktivita zaměstnala právníky filmové společnosti Disney a stála producenty mnoho miliónů dolarů navíc.

Aby režisér Michael Bay dosáhl u herců, kteří představovali americké vojáky ve scénách líčících útok na Pearl Harbor, správného vyčerpaného a vyděšeného výrazu, nechoval se k nim nijak laskavě: řval na ně, honil je z místa na místo, nadával jim za sebemenší chybičky a dokonce jim prý nechával nečekaně vybuchovat za patami nálože.

Bay ale byl tvrdý i na hvězdy svého filmu. Ben Affleck vzpomíná, jak museli ještě před natáčením projít náročným vojenským výcvikem, kde jim instruktoři nic neodpustili: „Zařadili nás do normálního programu, Cvičili jsme spolu s vojáky, kteří se připravovali do války. Už druhý den mi táhlo hlavou: tihle chlapi si myslí, že jsem jenom další voják. A to vás vážně dokáže naštvat. Nechtěl jsem si stlát postel, nechtěl jsem čistit pušku, a taky jsem nechtěl jako nějaký hovado drhnout podlahu na hajzlu svým kartáčkem na zuby. Ale po tom výcviku jsem si byl naprosto jistý, že teď už se bez problémů vyrovnám s Michaelem a s čímkoliv, co by mě při natáčení mohlo potkat.“

Pilot Raf, kterého hraje Ben Affleck, vstoupí do britské R.A.F. a zúčastní se letecké bitvy o Anglii. Totéž chtělo udělat mnoho amerických mladých mužů, ale náročnými vstupními prověrkami jich „prošlo“ jen 244. Paradoxně se pak na bojišti anglickému letectvu zoufale nedostávalo pilotů, protože jejich úmrtnost byla obrovská.

Během útoku Japonců na Pearl Harbor zahynulo 2388 Američanů a 1178 jich bylo těžce zraněno. Japonské ztráty byly pouhých 185 vojáků.

Zdroje: autor, TV Nova, wiki

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR