I když se to nedá přesně zjistit, protože encyklopedie podobný fenomén vůbec neregistrují, bezesporu patří fenomenální herečka Jiřina Bohdalová k nejstarším aktivně působícím moderátorům na světě. Mimochodem, kdybyste náhodou někoho ještě staršího objevili, dejte nám vědět. Ale jen stěží najdete bytost, která ve svých devadesáti letech (oslaví je letos v květnu), předvádí něco podobného jako ona.

Snad každého, kdo tuto všestrannou herečku, jež dovede zahrát vše od dětských hlásků pohádkových postaviček až po vetché stařenky, sleduje v populárním kutilském magazínu České televize „Hobby naší doby“, překvapuje svojí neuvěřitelnou energií. Moderuje ho již deset let (od ledna 2011) a dosud stihla natočit 468 půlhodinových dílů. A to, že je nejen energická, ale při uvádění tohoto pořadu také mimořádně autentická, do značné míry ovlivňuje i fakt, že ona sama je náruživou domácí kutilkou.

Ve svém živlu

Její celoživotní vášní je vaření, což názorně předvádí v rubrice, v níž prozrazují své oblíbené recepty její herečtí kolegové či přátelé. Je zábavné sledovat, jak je ve svém živlu a jak báječně si rozumí se svými hosty, často o generace mladšími, než je ona sama. V poslední době tak například společně s Matějem Ruppertem vykouzlili jeho originální sladko-slaný salát, s Ondřejem Gregorem Brzobohatým hříšné jahodové knedlíky, na něž údajně „sbalil“ i nejkrásnější ženu světa, svoji manželku Táňu, nebo s Miroslavem Etzlerem skvělou bramboračku.

Neuvěřitelná kariéra

Je skutečně neuvěřitelné, co tato žena ve svém věku zvládá, ale ještě více fascinující je skutečnost, že letos je tomu 84 let, co se poprvé objevila na filmovém plátně. Ve svých šesti letech hrála v němém snímku „Žižla a Pižla hledají práci“, z něhož se zachovaly jenom fragmenty. Ale roztomilá Jiřinka v něm již tehdy zazářila a stala se jakousi českou Shirley Templeovou. Ostatně, jejich podoba těchto dětských hvězd je značná a možná právě díky tomu následovaly další dětské role, z nichž patrně nejznámější vytvořila v hudebním filmu „Madla zpívá v Evropě“. A ačkoliv se později načas věnovala profesi učitelky (mimochodem na DAMU se dostala až na třetí pokus) průběžně vystupovala ve filmu či divadle a činí tak dosud. Během své kariéry hrála ve stovkách filmů, televizních inscenací či pohádek a neméně bohatý je i výčet jejích divadelních rolí.

Legendární Televarieté

Dnes už se často zapomíná na její neméně úspěšnou moderátorskou éru, trvající téměř čtyřicet let. Společně s Vladimírem Dvořákem uváděla nesmírně populární zábavný pořad „Televarieté“, dodnes reprízovaný, podobně jako kultovní silvestrovské scénky, v nichž pro změnu excelovala po boku Vladimíra Menšíka. A je veliká škoda, že tyto výjimečné televizní osobnosti už v „Hobby naší doby“ nemůže přivítat, stejně jako mnoho jiných legend, s nimiž spolupracovala, ať už jde o Jana Wericha, Miloše Kopeckého či Jiřího Sováka. Zatímco oni postupně odcházejí, nezmar „Bohdalka“ stále zůstává a neúnavně, hraje, filmuje a moderuje.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz