V tuto chvíli již uhašený chrám Matky Boží v Paříži je znám z příběhu zvoníka Quasimoda, nebo filmu s legendárním Gene Kellym. Nejnavštěvovanější památka ve francouzské metropoli s sebou nese miliony dobrodružných historických příběhů, jejichž duše jen tak neuhasne. Pojďme si připomenout deset filmových děl, kde se gotická budova objevila!

Ďábel nosí Pradu (2006)

Americká komedie, jež se odehrává převážně v New Yorku, se ke konci filmu přesune na pařížský týden módy a slavná katedrála u toho nesměla chybět.

FOTO: reprofoto Youtube

Amélie z Montmartru (2001)

Romantická komedie z roku 2001 využila katedrálu k tragické události – sebevrah spadne na Améliinu matku, jež na místě umírá.

FOTO: reprofoto Youtube

Půlnoc v Paříži (2011)

Mladý pár přijíždí přes svatbou do hlavního města Francie a všech zamilovaných. Zatímco mužský polovička z onoho páru Paříž natolik miluje, že se tam chce přestěhovat, dívka tento názor nesdílí. Do režisérského křesla usedl Woody Allen.

View this post on Instagram

2015 #notredame #midnightinparis

A post shared by jari 🎈 (@nukjari) on

Van Helsing (2004)

Film s Hugh Jackmanem v hlavní roli, jenž ztvárnil lovce příšer, začíná s bojovými scénami v prostorech gotické památky.

FOTO: reprofoto Youtube

Američan v Paříži (1951)

Legendární „hezoun“ Gene Kelly ztvárňuje roli amerického umělce, jež se vedle řeky Seiny a ve stínu Chrámu Matky Boží zamiluje do mladé Francouzky.

U konce s dechem (1960)

Legendární francouzský herec Jean-Paul Belmondo s režisérem Jean-Luc Godardem natočili opravdu úctyhodné snímky. K nim patří i U konce s dechem, jenž vypráví příběh mladého zloděje aut, který zabije policistu a snaží se přemluvit dívku k útěku do Itálie.

Zvoník u Matky Boží (1996)

Když se řekne slovo Chrám Matky Boží v Paříži, mnoho lidí si vybaví zvoníka s hrbem Quasimoda. Podle knižní předlohy od spisovatele Victora Huga bylo natočeno spousty snímků, mezi nejslavnější patří i „animák“ z dílny Walta Disneyho.

Před soumrakem (2004)

Před devíti lety se dva cizinci potkali v rakouské Vídni a prožili spolu noc, ta však skončila s východem slunce. V Paříži se jim naskýtá druhá šance, ale mají pouze jedno odpoledne na to, aby zjistila, zda k sobě opravdu patří.

FOTO: reprofoto Youtube

Muž na laně (2015)

I přesto, že většina scén se odehrává v americkém New Yorku, Notre-Dame hraje ve filmu významnou roli. Snímek je inspirován skutečným příběhem francouzského lezce po laně, jež uskutečnil přechod mezi padlými newyorskými dvojčaty.

FOTO: reprofoto Youtube

Tři mušketýři (2011)

Podle knižní předlohy Alexandra Dumase staršího z roku 1844 bylo natočeno několik desítek filmů, ale tento nám na proslulou katedrálu přináší trochu jiný pohled. Boj mezi dvěma muži se odehrává přímo na střeše, která byla ještě před pár hodinami celá v plamenech.

FOTO: reprofoto Youtube
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz