Středeční nečekaná smrt nejzbožňovanější české herečky Libušky Šafránkové, která se díky roli Popelky proslavila i za hranicemi, vyvolala mediální smršť, podobnou té, co jsme naposledy zažili, když zemřela další národní ikona, zpěvák Karel Gott. Všechny televizní stanice věnovaly odchodu Libušky Šafránkové mimořádnou pozornost a moderátoři zpravodajských či společenských magazínů se kvůli ní dokonce oblékli do černého.

Během středečního odpoledne a večera se na obrazovkách opakovaly stále dokola notorické záběry z pohádek a filmů, jimiž si tato půvabná, oduševnělá, inteligentní a především všestranně nadaná herečka získala srdce milionů diváků. Platí to především o pohádce „Tři oříšky pro Popelku“, která již téměř padesát let dojímá vánoční publikum, jak u nás, tak v zahraničí.

V záplavě upřímného zármutku a superlativů nad hereckou kariérou Libuše Šafránkové však byly paradoxně opomenuty role v několika populárních televizních seriálech, především ta největší a nejnáročnější, kterou vytvořila ve dvanáctidílném výpravném koprodukčním seriálu České televize „Náhrdelník“ pod režijním vedením geniálního Františka Filipa.

Přesvědčivá Josefína

Právě v Náhrdelníku ukázala celou šíři svého talentu, ať už dramatického či komediálního, když přesvědčivě zahrála postavu ambiciózní operetní zpěvačky Josefíny Konrádové. A to od okamžiku, kdy teprve začínala, až po vyvrcholení její třicetileté kariéry. Byla stejně přesvědčivá coby okouzlující a svéhlavá studentka i jako krásná zralá žena, která musela skutečně usilovně bojovat nejen o uplatnění v náročné profesi, ale i o svoji životní lásku a nemanželskou dceru. Mimochodem, právě kvůli Náhrdelníku Šafránková dvakrát odmítla roli v seriálu „Arabela“  a  nahradila ji její sestra Miroslava.

V dobré společnosti

Není od věci rovněž připomenout, že v tomto působivém retro-seriálu, natočeném v česko-německé koprodukci, Libuše Šafránková hrála společně s několika významnými zahraničními kolegy. Otce její dcery, nakladatele Friedricha von Bruknera, si zahrál rakouský herec Friedrich von Thun, pocházející ze slavného šlechtického rodu Thun- Hohensteinů. Svoji modrou krev v Náhrdelníku svým noblesním výkonem rozhodně nezapřel, ostatně sám je majitelem hraběcího titulu.

Další stěžejní role vytvořili velmi populární německý herec Gedeon Burkhard (Julius), jehož u nás známe především z kriminálních seriálů „Komisař Rex“ a „Kobra“ a neméně oblíbená německá seriálová hvězda Janette Rauchová (Charlotte). Samozřejmě nechyběla celá řada výtečných českých herců, ať už jde o Josefa Abrháma, Ondřeje Vetchého, Jiřího Kodeta, Radovana Lukavského, Vladimíra Brabce, Janu Preissovou, Viktora Preisse či Petra Štěpánka. Nicméně, naprostou většinu diváků nejvíce oslnila právě „božská Libuška Šafránková“.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz