Pokud lze o nějakém českém filmu tvrdit, že je kultovní a jeho úspěch v zahraničí u nás nemá obdoby, stoprocentně to platí o pohádce Tři oříšky pro Popelku, kterou v roce 1973 natočil společně s německými filmaři režisér Václav Vorlíček. Obrovské popularitě se těší nejen u nás a na Slovensku, ale také v celém Německu, a poněkud překvapivě i v Norsku. Její sledovanost se v době Vánoc každoročně odhaduje na desítky milionů diváků a zájem o ni neutuchá ani po tolika letech. Například v Německu se letos bude vysílat celkem devatenáctkrát. Česká televize ji letos uvede na Štědrý den ve 20:30 a také na Štěpána v 15:50.

Z Popelky se stal takový fenomén, že se jím dokonce zabývají vědci. Mezinárodní tým, financovaný z tzv. norských fondů, začal v roce 2016 zkoumat, proč se právě tato pohádka stala pro nespočet evropských diváků symbolem Vánoc, i když s nimi má společnou pouze kouzelnou zimní atmosféru. Žádná vánoční scéna se v tomto filmu neodehrává. Přesto ji například téměř polovina Norů považuje za svůj nejoblíbenější vánoční titul. Ostatně, když ji na Vánoce vysílá norská veřejnoprávní televize NRK, vždy zvítězí v žebříčku sledovanosti, což už mimochodem neplatí  u nás, kdy jí konkurují nové pohádky České televize. Když se před časem vedení této norské stanice pokusilo Tři oříšky ze štědrovečerního programu stáhnout, vypukl obrovský skandál. Naštvaní diváci zaplavili NRK stovkami stížností, a někteří dokonce stávkovali před budovou televize, a tak se Tři oříšky pro Popelku vrátily zpět na Štědrý den. Dalším z důkazů, jak mimořádné oblibě se v této zemi těší, je i fakt, že si spousta Norů stahuje ústřední melodii do svého mobilního telefonu, nechávají si ji zahrát na svatbách a nevěsty kopírují  šaty, v nichž Popelka zazářila na plese.

Ještě lepší Popelka

A byli to zase Norové, kdo právě prostřednictvím norských fondů nechali Tři oříšky nákladně zrekonstruovat, takže dnes má díky tomu lepší obraz i zvuk. Její digitalizace trvala celý rok, dva kilometry negativů musely být vyčištěny a opraveny. Když byly práce dokončeny, v Norsku byla uspořádána slavnostní premiéra za účasti režiséra Václava Vorlíčka. Norskými diváky rovněž milovaná Libuška Šafránková se jí tehdy bohužel ze zdravotních důvodů nemohla zúčastnit.

Další panika

Nesmírnou oblibu této sedmačtyřicet let staré pohádky, navíc natočené filmaři ze socialistického Československa a Německé demokratické republiky, si vzal nedávno na paškál norský satirický web Nyhetshjulet. Ten 6. prosince zveřejnil článek, v němž oznámil, že se letos Popelka na NRK vysílat nebude, protože si na ni údajně stěžovali diváci s tím, že je necitlivá vůči lidem, trpícím alergií na ořechy. Článek vyvolal další poprask, tisíce lidí jej sdílely na sociálních sítích a na vedení veřejnoprávní televize si opět stěžovali. Nakonec se ukázalo, že jde o velmi zdařilý norský žertík. Nicméně, Norové jsou Popelkou natolik posedlí, že by dokonce chtěli natočit její remake a snažili se koupit filmová práva s tím, že by se režie opět ujal Václav Vorlíček. Ten se ale tehdy zařekl, že už nikdy nechce točit zimní film. Stejně tak odmítl i roli případného supervizora.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz