Od premiéry oblíbené komedie Copak je to za vojáka… v hlavní roli s Jiřím Langmajerem jako svobodníkem Milanem Koubou uplynulo již více než 30 let. V roli mladého vojína se objevil i tehdy dvaadvacetiletý Václav Čížkovský, který ztvárnil vojína Štěpána Tekely. Jak se změnil, zjistíte v našem článku.

Herec, režisér, producent, podnikatel a bývalý automobilový závodník Václav Čížkovský se narodil 8. června 1964. Jeho sestrou je herečka Eva Čížkovská (55), kterou mohou diváci znát například z filmu Discopříběh 2 jako striptérku Álu. Po absolvování gymnázia začal na přání svých rodičů studovat vysokou školu ekonomickou. Zde začal pomalu přicházet na chuť hraní a všemu kolem něj.

Jeden čas se snažil během studií založit novou divadelní skupinu. Jeho prvním zaměstnáním byl asistent v krátkém filmu Praha a do časopisů přispíval rozhovory s herci. Také se intenzivně připravoval na zkoušky na DAMU. Zalíbení našel v tanci a pantomimě a celou jednu sezónu vystupoval v mim seassion Borise Hybnera a v představeních v Branickém divadle pantomimy v Praze. Toto divadlo jeden čas vedl jako principál.

Jeho první zkušenost před kamerou přišla v roce 1986 ve snímku Stopy ve skle. O rok později získal svoji pravděpodobně nejznámější roli vojína v již zmíněné komedii Copak je to za vojáka… Jeho filmografie není obsáhlá, mimo uvedené dva filmy se objevil pouze v dalších pěti, z nichž posledním je Tankový prapor z roku 1991.

V posledních letech si občas zahraje menší roli v televizi, naposledy to byla epizodní role v seriálech Modrý kód nebo Místo činu Ostrava.

FOTO: Profimedia
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz