Filmové festivaly se přizpůsobují době a míří na internet. Ve spolupráci s YouTube vznikl online festival We Are One, který bude obsahovat výběr z Karlových Varů, Cannes, Benátek, New Yorku nebo Toronta.

Desetidenní virtuální festival vznikl ve spolupráci Tribeca Enterprises a YouTube, k nim se připojila dvacítka filmových festivalů, včetně prestižního Sundance, La Biennale v Benátkách nebo Berlinale. Zatímco zimní blok festivalů proběhl bez větších problémů, jarní byl zrušen a letní a podzimní pravděpodobně potká stejný osud.

Událost poběží od 29. května do 7. června a výběr dokumentů, celovečerních a krátkých snímků, hudby nebo rozhovorů bude zcela zdarma a bez reklam. Bližší informace k obsahu budou známy v následujících týdnech. Událost se ponese v duchu charity a výtěžek bude věnován Světové zdravotnické organizaci na boj proti koronaviru.

K We Are One se zatím připojili: mezinárodní festival animovaného filmu v Annecy, Berlinale, BFI festival v Londýně, festival v Cannes, mexická Guadalajara, Macao, Jeruzalém, indický Bombaj, Karlovy Vary, švýcarské Locarno, marocký Marakeš, New York, španělský San Sebastian, Sarajevo, australské Sydney, Tokyo, Toronto, newyorská Tribeca nebo Benátky

Projekt však nenahradí samotné festivaly, někteří organizátoři stále doufají, že ke konci roku bude možné uspořádat tradiční filmové slavnosti. Přípravy na zářijové La Biennale pokračují podle plánu, Toronto zvažuje přesun na internet a Karlovy Vary se přesouvají na rok 2021. Není pochyb o tom, že kinematografie se pomalu stěhuje z červených sedaček a velkého plátna do pohodlí domova a na streamovací platformy.

„We Are One spojí programátory, umělce a vypravěče, aby pobavili a ulehčili situaci pro divácky po celém světě,“ řekla Jane Rosenthal, která společně s Robertem De Nirem založila společnost Tribeca Enterprises. „Ve spolupráci s našimi výjimečnými partnery a YouTube doufáme, že každý okusí, co dělá každý festival jedinečným a ocení umění a sílu filmu.“

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz