Herec a zpěvák Václav Neckář patřil k největším idolům šedesátých let. A to nejen díky senzačním hitům, které zpívá dodnes, ale také díky několika velmi významným rolím. Na začátku své kariéry měl to štěstí, že hrál v jednom z nejlepších filmů naší historie, v Ostře sledovaných vlacích, za něž režisér Jiří Menzel získal Oscara.

Tento vynikající snímek mu zajistil i mezinárodní popularitu. Když ho stále usměvavý moderátor Rudi Linka přivítal na své nádherné chalupě na Šumavě ve výtečné talk show České televize „Linka“, hned zkraje se mu svěřil, že Václav Neckář byl jeho idolem z mládí a že jako muzikanta hodně ovlivnil. „Byl jsem do tebe naprosto zamilovanej,“ přiznal svému hostovi a prozradil rovněž, že ke svým šedesátinám napsal vzpomínkovou knihu, kde je Václav Neckář na prvním místě. A ještě více plachého Václava potěšila Rudiho švédská manželka Anna. Ta ho totiž zná ještě déle než Linka, při studiích na vysoké filmové škole viděla Vlaky a na Václava dodnes nezapomněla. Na jeho počest mu uvařila typicky švédskou specialitu, masové kuličky.

Vše je pryč…

S Rudim potom zavzpomínal na svoje začátky v roce 1964. A to přesto, že od té doby, co prodělal vážnou mozkovou mrtvici, ztratil paměť. Smutně si posteskl, že zapomněl i texty většiny svých písní v angličtině, němčině či ruštině: „Teď dám sotva trošku dohromady českou větu. Všecko je pryč.“ Naštěstí tomu tak ale většinou není, protože si během velmi zajímavého rozhovoru vybavil množství detailů i důležitých momentů ve své kariéře. Připomněl například, že původně chtěl být herec, třikrát dělal zkoušky na DAMU, avšak ani jednou ho nevzali. Pak se náhodou dozvěděl, že v Plzni hledají do divadla herce, který umí zpívat. Kromě toho, že získal angažmá ve známém divadélku Alfa, seznámil se tam i s Martou Kubišovou.

Ten je tak ošklivej…

Stejně tak se náhodou dostal k roli nesmělého Miloše Hrmy v Ostře sledovaných vlacích. Když si poprvé přečetl novelu Bohumila Hrabala netušil, že za pár měsíců dostane nabídku, aby se zúčastnil konkurzu na její filmovou verzi na Barrandově: „Jirka Menzel si mě vzal, protože mu jedna paní produkční řekla, pozvěte toho Neckáře, ten je tak ošklivej, až je krásnej.“

Jakmile došla řeč na jeho pěveckou kariéru, nechal se slyšet, že za svoje největší hity považuje „Tomu, kdo nás má rád“, „ Podej mi ruku a projdem Václavák“ nebo „Atlantida“. Vybrat z pěti set písní, které nazpíval, ovšem není jednoduché. V poslední době musí svým fanouškům, především díky popularitě filmu Pelíšky, často zpívat i písničku „Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě“.

Křest knihy Rudyho Linky – Na cestě domů… vždycky, 1. 6. 2021, FOTO: Profimedia

Špagát i v sedmdesáti

Když se Rudi zajímal, zda coby výborný tanečník absolvoval nějaká pohybová studia, odpověděl mu, že talent získal po svém tátovi, protože tancoval v operetě a v Osvobozeném divadle, a že on sám cvičil rok v baletním sále. „Ještě tak před pár lety jsem mohl udělat špagát,“ pochlubil se. Mimochodem, 23. října mu bude 78 let.

Nakonec Václav nechal nahlédnout i do svého soukromí. Prozradil, že navzdory své úspěšné kariéře považuje za nejšťastnější okamžik svého života den, kdy se mu narodil syn Václav. A nejvíce lituje toho, co zapomněl.

Zdroj: Česká televize

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz