Všelijakých zombie apokalyps jsme tu měli již mraky. A vypadá to, že ani v budoucnu tento žánr nebude opomíjen. Chystá se na nás hromada seriálů, filmů, her, knih či komiksů a napadá mne snad jen jedna jediná otázka – nebudeme toho už opravdu přežraní ? Troufám si tvrdit, že nebudeme. A napovídá tomu nemalý zájem fanoušků o tuto tématiku.

Jenže není zombík jako zombík, a my se tu dnes spolu mrknem na to, jak nám tvůrci – ať už knih, filmů, her či komiksů – své oživlé mrtvoly prezentují. A věřte nebo ne, existuje velká spousta různých druhů mrtváků, kteří se jali obtěžovat své živé kolegy na sto a jeden způsob. A my fanoušci jim to zas a znova sežerem, přesně tak, jak to umí jen nemrtví antagonisté z našich oblíbených děl. No a teď si zkuste v hlavě promítnout vaši oblíbenou scénu s nemrtvými a taky název filmu. Myslím, že spousta lidí si vybaví některou ze scén z aktuálního Walking Dead, nebo třeba z Úsvitu mrtvých.

DyingLight

Osobně mám rád ty klasické, šourající se, oživlé mrtvoly. Lezou pomalu a je jich velká spousta. Objevili se v minulosti v klasických snímcích, jako jsou Romerova Noc oživlých mrtvol (1968) nebo třeba Úsvit mrtvých od stejného režiséra (1978). Z nejnovějších je lze naleznout právě ve Walking Dead (i její komiksové podobě) či v prvním Resident Evilu (2002). Pokud se podíváme do světa her, jistě si v prvé řadě vybavíme Alone in the Dark, Resident Evil a nejnovější hry typu Dead Rising 3 nebo aktuální Dying Light. Co se týká oblíbené četby, musím vyzdvihnout knihu Maxe Brookse Světová válka Z, která byla v roce 2013 zfilmována a hlavní roli si střihl Brad Pitt.

Vývoj ovšem nezastavíme, a tak se i naše milé mrtvoly měnily v průběhu času na rychlejší a nebezpečnější protivníky. Místou šouravé chůze jim byla dána do vínku i rychlost, postupem času také žačaly také jednoduše spolupracovat (Země mrtvých, Dead Snow). Tyto rychlé zombíky moc v lásce nemám, protože na mne působí méně realisticky. Výjimku tvoří snad jen výše jmenovaná Světová válka Z (ta filmová) nebo některé z počítačových her. Namátkou vyjmenuji obligátní Left4Dead nebo třeba Zombies mód u Call of Duty: Black Ops 2 (u posledního dílu této střílečky dokonce vyšel přídavek EXOzombies, což jsou zombíci navlečení v exoskeletu).

Halloween_walkingdead2

Na různých typech nemrtvých se projevuje především jejich původ. Jednou totiž vyvolá zombie apokalypsu člověk ve snaze vyvinout nějaký druh biologické zbraně (Resident Evil), jindy jde o vrtoch přírody, která spustí některý ze svých obranných mechanismů proti přelidnění planety (několikrát zmiňovaná Světová válka Z). Existují samozřejmě i místy šílené příběhy o zrodu nemrtvých a kolikrát se ani my fanoušci nestačíme divit, s jakými pošahanými teoriemi na nás tvůrci vylezou. Za všechny vybírám Dead Snow nebo Evil Dead (ten považuji za klasiku).

No a jak jste na to vy? Jaké zombíky máte nejradši? Napište nám, které dílo se zombie tématikou máte rádi ?

[fbcomments]

-reklama-