Během propagační kampaně k novému kriminálnímu seriálu České televize Hlava Medúzy se nechal režisér Filip Renč slyšet, že by rád obnovil atmosféru českých kriminálek ze šedesátých let. Určitě tímto ambiciózním prohlášením nalákal nemálo zvědavých fanoušků tohoto žánru. Úvodní díl, vysílaný v pondělí večer, díky tomu převálcoval všechny pořady na ostatních kanálech, včetně oblíbených Specialistů televize Nova. Jenže velké natěšení vzápětí vystřídalo obrovské zklamání.

Ani minisérie ČT Božena nečelí takové smršti kritických připomínek a výsměchu, jako právě Hlava Medúzy. Někteří diváci i recenzenti se dokonce zamýšlejí nad tím, zda je nový veřejnoprávní seriál parodií nebo počítá s hodně nedovtipným publikem. Pokud tvůrci vsadili na variantu B, hodně se zmýlili. Drtivá většina diváků společné dílo celého tvůrčího týmu, včetně hereckých protagonistů, nemilosrdně rozcupovala.

Karin jako parodie

Možnost, že by přece jenom mohlo jít o docela dobrou parodii, nejvíce podporuje obsazení Jitky Čvančarové do role šéfky brněnské mordparty Karin. Jinak výborná herečka, momentálně zářící coby vnadná učitelka Lída v repríze Doktora Martina, totiž spíše než „rozenou policistku“ (jak je anoncována), připomíná sestru kubánského revolucionáře Che Guevary. Při čtení jízlivých komentářů je člověku této krásky až líto. Zlí jazykové se přou, zda nosí rozpuštěné vlasy s černou čepicí a neforemný kabát proto, aby kamera zakryla její příliš bujné vnady, nebo ji kostyméři a vizážisté vytvořili image, jíž se bude výrazně odlišovat od ostatních „normálně“ vypadajících kriminalistek. Tak jako tak ale podle hlasu lidu, tedy diváckých komentářů, vypadá jako šatní skříň oblečená do kabátu.

Paskvil na trestní oznámení

Tentokrát však nejde jen o to, že se lidem nelíbilo ani herecké obsazení, ani scénář a už vůbec ne režie. Stěžují si, že jsou koncesionářské poplatky v době krize vyplýtvané na takové paskvily. Skutečně velmi rozhořčený je počínáním ČT, co se neustálého natáčení dalších a dalších kriminálních seriálů týče, divák Jiří. „Tento paskvil je zralý na regulérní trestní oznámení na ČT za nehospodárné nakládání s koncesionářskými poplatky. Pokud by všichni zainteresovaní v sobě měli alespoň trochu soudnosti, vrátí svoje honoráře v plné výši a veřejně se omluví. Filmařina je řemeslo jako každé jiné a každý řemeslník, zedník, pokrývač, instalatér, by se musel hanbou propadnout, kdyby zákazníkovi předal výsledek své práce ve stavu, v jakém to učinili protagonisté Hlavy Medúzy,“ vzkazuje ČT.

Je to opravdu nesnesitelné

Jiní se velmi vážně zamýšlí nad tím, jak jsou české televizní stanice zahlceny kriminálními seriály. „Ze slova kriminálka se mi už zvedá žaludek. Netočí se snad nic jiného, na všech programech celý týden otravují jen kriminálky. Už je to opravdu nesnesitelné,“ stěžuje si na webových stránkách České televize Martin R. Nelze než mu dát za pravdu. Jenom během tohoto týdne vysílá veřejnoprávní kanál kromě Hlavy Medúzy reprízy či premiéry detektivních seriálů To je vražda, napsala (každý všední den ráno a odpoledne), Případy detektiva Murdocha, Grantchester, Profesionálové, Kriminalista, Hříšní lidé města pražského, Hercule Poirot, Místo činu – Berlín, Fargo II a Lovec. Na skutečné veřejnoprávní formáty, jakými je například magazín Folklorika, mapující tradiční kulturu, ovšem peníze ČT údajně chybí.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz