Filmová komediální série v čele se Štěpánkem, Kendym, Borůvkou, Jeskyňkou a dalšími mladými hrdiny patří dnes již mezi klasiku. První díl z celé série s názvem Jak svět přichází o básníky byl natočen v roce 1982, následovaly pokračování Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Jak básníci neztrácejí naději (2004) a prozatím poslední díl s názvem Jak básníci čekají na zázrak z roku 2016. Ve všech dílech se v hlavní roli jako doktor Štěpán Šafránek objevil Pavel Kříž. Jeho filmové lásky se však postupně střídaly. Kdysi mladé a krásné herečky sice zestárly, ale představitelkám Štěpánkových lásek to velmi sluší i dnes.

Vendulka – Eva Jeníčková (56)

Poznáváte Vendulku utěšitelku? Já myslím že určitě. Poprvé se objevila ve filmu Tři od moře jako patnáctiletá. O tři roky později získala roli Mariky v kultovním snímku Sněženky a machři, kde hrála dceru ředitele základní školy, kterého ztvárnil Radoslav Brzobohatý. Známou se stala i díky roli již zmíněné Vendulky v „básnících“. Znovu se objevila i v pokračování Sněženek a machrů po 25 letech. V roce 1991 odešla do Ameriky, kde se trvale usadila. Kromě dalších dvou pokračování básníků (2004 a 2016) hrála v dalších českých méně známých filmech. Poslední roky jsme ji mohli vidět v několika českých seriálech (Modré stíny, Dáma a král, Polda a další). V USA se provdala za herce, scénáristu a instruktora bojových umění Marka Mikitu a po návratu do ČR se na natáčení pokračování „sněženek“ seznámila se svým druhým manželem Viktorem Taušem (před třemi lety se rozvedli). Pánové si ji můžou pamatovat i z obálky Playboye, pro který fotila v roce 2006.

Borůvka – Miroslava Šafránková (62)

Tato rodačka z Brna stála před kamerou poprvé jako šestnáctiletá. Jednalo se o film Robinsonka. Pak přišly na řadu filmy jako Malá mořská víla (1976) a Jak svět přichází o básníky (1982). Nějakou dobu žila v zahraničí. Kvůli roli Arabely v pohádkovém seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek se vrátila zpět. V Praze vystudovala Vysokou školu ekonomickou a získala titul inženýr. Herectví pověsila na hřebík a nyní je majitelkou tiskové agentury v Praze. Její sestrou je Libuše Šafránková.

Miroslava Šafránková, FOTO: Profimedia, Česká editoriální fotografie

Píšťalka – Eva Vejmělková (52)

Eva Vejmělková je česká herečka, básnířka, scenáristka a psychoterapeutka. Herectví vystudovala na konzervatoři v Ostravě a psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kromě herectví se tedy profesionálně věnuje právě psychologii a práci s drogově závislými. Před kamerou se poprvé objevila ve filmu Modrá hodina (1984), proslavila se ale až o rok později v komedii Fontána pre Zuzanu. V roce 1987 si zahrála právě Píšťalku ve filmu Jak básníkům chutná život. Větší roli získala také v seriálu Chlapci a chlapi (1988) a v několika pohádkových filmech pro děti Kačenka a strašidla, který měl i seriálovou verzi. Naposledy jsme ji mohli vidět ve filmech Muzzikanti, Kluci z hor a Ženská pomsta.

Jeskyňka – Adriana Romanová-Tarábková (54)

Slovenská herečka, která se u nás proslavila jako žákyňka „Jeskyňka“ v Jak básníci přicházejí o iluze (1984). „Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná, jsi jako nebe za úsvitu a věříš na lži ze soucitu…“ tuto básničku jí složil Štěpánek, aby jí vyznal lásku. Téhož roku se objevila v pohádce Král Drozdí brada po boku Lukáše Vaculíka. V roce 1993 hrála poslední roli ve filmu Konec básníků v Čechách a od té doby se herectví nevěnuje. Nevyhovovala jí mediální pozornost a proto se slávy ve světle reflektorů dobrovolně vzdala. Je provdaná za fotbalového funkcionáře Slovanu Bratislava a fotbal je jejím velkým koníčkem. Ona sama podniká, založila a vede firmu na obalové materiály.

Adriana Romanová, FOTO: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Popelka – Tereza Brodská (52)

Dcera Vlastimila Brodského a Jany Brejchové vystudovala herectví navzdory tomu, že její herečtí rodiče nechtěli, aby se tak stalo. Dokonce ji jako dítě vodili do divadla, aby jí znechutili tento obor. Jako malou ji několik let vychovávala sestra Jany Brejchové – Blanka. Od roku 1986 se objevuje na divadelních prknech. Svůj první film (Slečna Golem) natočila jako teprve čtyřletá, kde si zahrála po boku své matky. Se svým otcem si zase zahrála o 5 let později v rodinné komedii Ať žijí duchové. Známější se stala opět díky „básníkům“. A následně si zahrála s Pavlem Křížem v seriálu Ulice, kde ztvárnili mileneckou dvojici. Aktuálně účinkuje v seriálu Slunečná.

 

Štěpán Šafránek – Pavel Kříž (59)

Role mladého doktora Štěpána Šafránka Pavla Kříže proslavila. Když byl herec malý, vždy si přál stát se lékařem. Dokonce se snažil dostat na gymnázium, aby mohl pokračovat na lékařské fakultě, bohužel neúspěšně. Poprvé si zahrál jako dvacetiletý ve filmu Kopretiny pro zámeckou paní. V r. 1983 se objevil v úspěšné a stále vysílané pohádce O statečném kováři v roli Mikeše. V r. 2005 si zahrál v seriálu Ulice, nedávno v seriálech Labyrint, První republika, Lynč a Inspektor Max. Z filmů jmenujme například Marie Terezie, Kouzelník Žito nebo Věčně tvá nevěrná.

Dokonce si zahrál po boku Toma CruiseMission: Impossible – Ghost Protocol (moc se na place neohřál, po necelé minutě jej zabili). Aktuálně je jako herec stále aktivní. Před lety se ale odstěhoval do Kanady, kde dostal i občanství. Na univerzitě ve Vancouveru vystudoval psychoterapii. Vloni se objevil ve třech nových filmech a v seriálech Hlava Medúzy a Místo zločinu Ostrava.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Profilový obrázek
REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA