Velmi rozporuplného přijetí se dočkal nový cestopisný seriál České televize Křížem krážem Izraelem, jehož průvodkyní je herečka Veronika Žilková. Nelze se však divit koncesionářům veřejnoprávního kanálu, že se jim už zajídá exploze podobných formátů, jimž vévodí různé celebrity. Z diskusí je navíc zřejmé, že diváci o navštěvovaných místech často vědí více než některé známé tváře.

-reklama-


Řadu z nich Žilková vytáčí také tím, že neustále Izrael nekriticky vychvaluje. Vzkazuje jim například: „Nejlepší je odletět do Izraele a nechat své evropské starosti doma. Já jsem se do ní zamilovala.“ V této zemi je podle ní všechno nej, nej, nej. Tvrdí například, že Tel Aviv je nejmodernější město, má nejkrásnější městskou pláž, atd.

Jenže, její cestopis působí spíše jako turistická antireklama. Na většině záběrů totiž vypadá Tel Aviv dost nepřitažlivě, často jako kdyby se natáčení odehrávalo ve válečné zóně, domy jsou zanedbané, nátěry oken a dveří oprýskané, ulice lemují nevzhledné plechové zatahovací rolety a ohrady, postříkané nápisy nebo olepené plakáty a z oken bytů visí prádlo. Samotné obchody evokují spíše skladiště.

Dryáčnický diblík

Podstatný díl kritiky sklízí Žilková za svůj místy dryáčnický, místy diblíkovský jazykový projev. Nemluvě o tom, že některé její komentáře jsou až k smíchu, třeba když s krajankou, žijící v Tel Avivu, nadšeně oznamují, že jahody se tady dají na trhu koupit celého půl roku, jako by to v jiných metropolích bylo něco nevídaného. Podobná je pasáž, věnovaná granátovému jablku, což u nás již dávno není ovoce zcela neznámé. Pak diváky poučuje o tom, co jsou to graffiti a chválí Izraelce, že jsou otevřeni úplně všemu. Jako příklad této otevřenosti uvádí Tel Aviv Pride (festival hrdosti sexuálních menšin). Možná pozapomněla, že se v Praze koná též.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Zilkova Stropnicka (@veronikazilkovastropnicka),

Samostatnou kapitolu tvoří kritika okolnosti, že se Veronika Žilková do Izraele dostala díky tomu, že tam její manžel Martin Stropnický plní funkci velvyslance a na tomto cestopisném seriálu se podílel jako scenárista i její syn Cyril Navrátil. Možná především proto jsou názory diváků tak ostré. Zajímavé ovšem je, že se nelíbí ani samotným fanouškům této jinak výborné herečky. Myslí si však, že role původkyně ji zkrátka nesedí, je příliš hlasitá, rádoby vtipná a strhává na sebe pozornost.

Věřící diváci zase považují za smutné, že je dokument ze Svaté země plný pokleslých a obscénních scén a dehonestuje ji. Zamýšlí se rovněž nad tím, proč v něm chybí hlavní město Jeruzalém. „Nikde ani slovo o tom, že natáčení muselo být přerušeno kvůli viru nebo nějaké jiné přijatelné vysvětlení. Jak je možné, že tvůrci takového cestopisu pominuli nejdůležitější město v Izraeli. Mají diváky za hlupáky, kteří to jen tak přejdou?“ ptá se na stránkách tohoto pořadu jeden z diváků.

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.