Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Patří bezpochyby mezi nejoblíbenější tuzemské pohádky vůbec, a to již dlouhých osmatřicet let. Čestný Petr, chtivá Dorota Máchalová, nezkušený čert Janek, nafoukaná Angelína a skromná Adélka, to jsou jedny z hlavních postav pohádky S čerty nejsou žerty, kterou několikrát do roka můžeme vídat na našich obrazovkách. Co zajímavého se událo během natáčení před téměř 40 lety?

Ondřej Vetchý, který se skvěle zhostil role čerta Janka, zažil během natáčení krušné chvíle. Jednou dokonce skončil i v nemocnici, když na něm vzplanul kostým během natáčení scény ve filmovém pekle. Takových nehod bylo více, a tak museli posílit štáb o sanitu a zvýšit požární bezpečnost. Zajímavý zážitek si Vetchý odnesl, když si jednou musel odskočit v kostýmu do lesa a tam jej našli dva ruští vojáci z blízké základny. Jakmile jej uviděli, začali křičet: „Čort!“, Vetchý zase zařval: „Rusáci!“ a ihned začali všichni tři utíkat pryč.

Legendární hláška „Strhla nám váhu,“ při vážení Doroty Máchalové v podání Jaroslavy Kretschmerové ve scénáři vůbec nebyla. Vznikla úplnou náhodou, protože filmoví technici váhu málo zajistili. Karel Heřmánek jako Lucifer to ihned mistrně okomentoval a tato věta již ve filmu zůstala.

Scéna, kdy Petr Nárožný jako kaprál otevírá dveře kočáru, se neobešla bez slz. Bohužel to nebyly slzy smíchu. Barokní kočár byl totiž originál, a Nárožný dveře při otevírání opravdu ulomil. Majitel kočáru, který byl na place přítomen, se okamžitě rozbrečel.

Tvůrci filmu vyřešili netradičně to, jak mají čerti v pohádce vypadat. Režisér Hynek Bočan poprosil svého syna, který byl v té době učitelem na základní škole, aby jeho žáci nakreslili, jak má čert podle nich vypadat. Z toho poté vycházeli při tvorbě kostýmů a masek.

Konkurzu na hlavní obsazení se samozřejmě zúčastnilo více herců. Princeznu Angelínu chtěly hrát Ivana Andrlová, Dagmar Patrasová a Zlata Adamovská. Na čerta Janka byli navrženi Marek Brodský a Sagvan Tofi. Na roli Petra Máchala byl navržen kromě Vladimíra Dlouhého i Miroslav Vladyka. Dorotu Máchalovou měla původně hrát Jana Dítětová, když si ale přečetla scénář, trvala na roli Petrovy babičky. U Doroty poté přemýšleli tvůrci kromě Jaroslavy Kretschmerové nad Dagmar Veškrnovou, Naďou Konvalinkovou, Hanou Maciuchovou a Simonou Stašovou. Adélku chtěly hrát i Veronika Gajerová, Veronika Jeníková a Ilona Svobodová, roli však získala neherečka Monika Pelcová, a je to její jediná role. Režisér si ji vyhlédl, když se neúspěšně pokoušela dostat na herectví. Hlas ale obstaraly jiné herečky, a to Naďa Konvalinková a zpěv zase Ivana Andrlová.

Film potkala i smutná událost, a to smrt jedné z postav. František Vicena, který hrál starého mlynáře Máchala, se nedožil premiéry. Pár měsíců po skončení natáčení se ve věku 51 let oběsil.

Pohádku S čerty nejsou žerty můžete zhlédnout na ČT1 dnes od 20:10 a o den později v 16:20.

Zdroj: csfd.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA