Proč trvalo sedm let, než vzniklo pokračování Vetřelce? Odpověď zní: peníze a právnické tahanice. O pokračování se začalo mluvil krátce poté, co se Vetřelec stal v roce 1979 hitem. Přípravy se ale zdržely kvůli sporu o zisky z prvního filmu mezi producenty a zástupci filmového studia 20th Century Fox. Kultovní sci-fi horor Vetřelci mohou diváci sledovat v sobotu 13. března ve 22:25 na Prima Cool.

Studio 20th Century Fox pokračování točit z důvodu vysokých nákladů nechtělo, ale nakonec kývlo. „Z prvního filmu už vám žádné další peníze nedáme, ale můžete si natočit pokračování a na něm vydělat,“ prohlásili tehdy údajně zástupci studia.

Sigourney Weaverová se do role Ripleyové původně vracet nechtěla, měla totiž obavy, že pokračování pošlape odkaz prvního filmu. Nakonec na nabídku kývla, ale jen pod podmínkou, že jí studio zaplatí milion amerických dolarů, což bylo asi třicetkrát víc, než obdržela za původní snímek. Studio proto Camerona přemlouvalo, aby se obešel bez ní, ten ale odmítl.

Herečka Sigourney Weaverová nechtěla před kamerou používat zbraně. Nemá je ráda a lobovala u Jamese Camerona, aby její postavu nechal celý film beze zbraní. Režisér se nenechal a vzal herečku na střelnici, kde jí ukázal, jak zábavné střílení může být. Nakonec souhlasila.

Režisér James Cameron čelil velkému problému při natáčení Vetřelců, když se snažil získat respekt a důvěru štábu, který točil předchozí film s režisérem Ridley Scottem. Aby štáb přesvědčil o svých kvalitách a schopnostech, uspořádal pro jeho členy promítání svého snímku Terminátor. Nicméně většina štábu jeho pozvání ignorovala a neobtěžovala se přijít.

Vetřelci
Vetřelci, FOTO: Distribuce FTV Prima

Režiséru Jamesi Cameronovi se nelíbilo, jak Ray Lovejoy stříhal film, a vážně uvažoval o jeho propuštění. Chtěl požádat o spolupráci Marka Goldblatta, který měl na starosti střih filmu Terminátor. Když se Lovejoy dozvěděl, že je jeho práce v ohrožení, vzal všechny záběry z finální bitvy, zamkl se na celý víkend do střižny a následně Cameronovi odprezentoval výsledek své práce. Režisér byl natolik ohromen, že nechal Lovejoye v týmu, a dokonce mu svěřil dohled nad konečnou úpravou střihu.

Komiks, který byl uveden po filmu a navazoval na filmový děj, vyšel ve zkrácené podobě v časopisu ABC v ročníku 37 a 38 v letech 1992–1994. Čtenáře příliš nezaujal a redakce ho musela předčasně ukončit.

Autor hudby James Horner původně žádal pro zkomponování a nasazení hudby do sestříhaného filmu cca měsíční časovou rezervu. Režisér James Cameron ale finální střih dlouho měnil, přičemž datum premiéry se blížilo. Horner nakonec hudbu složil během pouhých čtyř dnů.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR