Po šestatřiceti letech herecké kariéry, během které získal 3 nominace na Oscara, si Viggo Mortensen poprvé vyzkoušel roli režiséra a scenáristy. Jeho debut Ještě máme čas, inspirovaný Mortensenovým vlastním dětstvím a dospíváním, vstoupí do českých kin 27. května.

Snímek byl ve světové premiéře uveden na festivalu v Sundance a vypráví příběh vztahu liberálního Johna a jeho stárnoucího konzervativního otce. Roli Johna ztvárnil sám Mortensen, kromě něj se ve filmu představí Lance Henriksen, Laura Linney či Sverrir Gudnason. Zahraniční recenzenti vyzdvihují Mortensenovu citlivou režii a promyšlený scénář, který vztah ústřední dvojice zkoumá originálním způsobem a vyhýbá se klišé. „Mortensenova trpělivost, způsob vedení herců a víra v divákovu inteligenci připomínají pozdější snímky Clinta Eastwooda,“ uvedl portál Variety.

Hluboce osobní příběh

Ještě máme čas sice není čistě autobiografickým příběhem, je ale silně inspirovaný Mortensenovým dětstvím a dospíváním a vztahem jeho rodičů. Film vypráví o liberálním Johnovi, který žije v Kalifornii se svým manželem a dcerou. Když se u jeho tvrdého, konzervativního otce začnou projevovat první příznaky stařecké demence, je John odhodlán odložit jejich dlouholeté neshody stranou a postarat se o něj. „Námět na film ke mně přišel, když jsem letěl z matčina pohřbu. Vzpomínal jsem na matku, na otce, na náš společně strávený čas. Cítil jsem potřebu tyto vzpomínky popsat a začal jsem si zapisovat sérii událostí a rozhovorů z různých etap našeho společného života. Postupně se tyto vzpomínky rozvinuly ve fiktivní příběh, skládající se z rozhovorů a okamžiků, které se ve skutečnosti nestaly, ale umožnily mi přiblížit se k pravé podstatě mých citů vůči mámě a tátovi. Nakonec vznikl příběh otce a syna, o fiktivní rodině s některými rysy společnými s tou mojí,“ říká Mortensen, který film věnoval svým bratrům.

Renesanční muž Viggo Mortensen

Viggo Mortensen na plátně debutoval v roce 1985 po boku Harrisona Forda v thrilleru Svědek. Zásadní průlom v jeho kariéře nastal, když byl obsazen do role Aragorna v trilogii Pán prstenů. V roce 2005 Mortensen poprvé spojil síly s Davidem Cronenbergem a zahrál si hlavní roli v jeho ceněném snímku Dějiny násilí. Za ztvárnění gangstera Nikolaje v následujícím Cronenbergově filmu Východní přísliby (2007) získal svou první nominaci na Oscara. Na Cenu akademie byl poté nominován ještě dvakrát, a to za filmy Tohle je náš svět (2016) a Zelená kniha (2018). Kromě hraní ve filmu a v divadle se Mortensen věnuje poezii, fotografování a malování. Založil nezávislé vydavatelství Perceval Press zaměřené na poezii, fotografie, malby a eseje a pracuje zde také jako editor.

Ještě máme čas, FOTO: Distribuce Aerofilms

Strhující herecký výkon Lance Henriksena

Roli Mortensenova otce ztvárnil ve filmu Ještě máme čas Lance Henkrisen. Osmdesátiletého herce nejvíce proslavily role detektiva Vukoviche ve snímku Terminátor a androida Bishopa ve filmu Vetřelci. Henkrisen byl dle svých slov nadšený, že dostal příležitost ztvárnit velmi komplexní a ve výsledku zranitelnou osobu patriarchy, který se bojuje s počínající demenci. „Ještě máme čas zobrazuje především hlubokou životní sílu, která je potřeba k tomu být rodinou, což jsem dosud v žádném filmu neviděl zachycené tak silně. Jen ta zkušenost si tím projít vám otevře oči,“ říká Henriksen.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR