Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

V nabídce dnešního televizního programu stojí za pozornost televizní film režisérky Ireny Pavláskové „Zemský ráj to napohled“. Připomíná dramatickou atmosféru roku 1968, která odstartovala pochmurnou éru normalizace, jež na dlouhá léta změnila životy mnoha Čechů. Každý z nich na tyto události vzpomínal jinak, někdy to byly vzpomínky smutné či dokonce tragické, nechyběly však ani ty veselejší.

Přesně tak na časy normalizace vzpomíná známá spisovatelka Tereza Boučková, která své vlastní zážitky zakomponovala do scénáře, podle nějž Irena Pavlásková v roce 2009 svůj film natočila. Jeho hlavní hrdinkou je atraktivní filmová asistentka Marta Hánová (Vilma Cibulková), kterou kvůli milence opustil manžel, úspěšný spisovatel, a zůstala sama se dvěma dcerami Gábinou a Majdou (Tereza Ramba a Dana Marková). O ctitele ale rozhodně nemá nouzi a točí se kolem ní i známý disident, roztržitý Jan Pavel, kvůli kterému čelí ona i její dcera sledování a „přepadovkám“ tajné policie.

Žádný z aktérů ovšem nevystupuje pod skutečným jménem a diváci tak mohou pouze spekulovat, zda Marta Hánová představuje vyhlášenou krásku pražské umělecké scény Annu Kohoutovou, Jan Pavel (Ondřej Vetchý) je „alter ego“ Václava Havla a Martin exmanžel Petr Hána (Jiří Dvořák) spisovatele Pavla Kohouta. Všechny indicie tomu ovšem nasvědčují.

Idylka nebo skutečnost?

Další tragikomedie z období normalizace vyvolala (podle očekávání) polemiky, zda autorka scénáře i režisérka nevylíčily tuto neblahou kapitolu našich dějin příliš idylicky. Zapomínají přitom na to, že epizody z nezapomenutelných let svého mládí vypráví žena, která je vnímala jinak než ostatní a do značné míry pro ni bezesporu představovaly nemalá dobrodružství.

Tereza Boučková je patřičně využila, skutečně kultovní se stala scéna, kdy Marta se svými dcerami potěší Jana Pavla „domácím“ dráždivým striptýzem a je velmi pravděpodobné, že se odehrála i ve skutečnosti. Ostatně, řada disidentů se přiznala, že jim nic lidského nebylo cizí, tím spíše, že si chtěli vynahradit traumata z výslechů a vězení. A o večírcích, které na „Hrádečku“ organizoval po svém návratu z kriminálu Václav Havel, dodnes kolují legendy.

Film „Zemský ráj to napohled“ reprízuje ČT1 v úterý večer.

Zdroj: Česká televize, ČSFD

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz