Vin Diesel, rodným jménem Mark Sinclair, je americký herec, režisér, scenárista a producent. Do povědomí diváků se zapsal jako neohrožený akční hrdina díky snímkům ze série Riddick nebo Rychle a zběsile. Jak se změnil od konce devadesátých let a na čem dnes pracuje?

Vin Diesel se narodil 18. července 1967 v Kalifornii, společně s jeho bratrem Paulem však strávil dětství v New Yorku. Jejich biologický otec rodinu opustil ještě předtím, než se narodili. Jeho nevlastní otec byl hereckým instruktorem a divadelním režisérem a Vin Diesel proto začal působit v divadle již ve věku sedmi let. „Vždycky jsem věděl, že budu filmovou hvězdou,“ řekl pro Entertainment Weekly. „Věděl jsem to už jako dítě.“, dodal.

K herectví se údajně dostal tak, že jako sedmiletý vtrhl se svou dětskou bandou do jednoho divadla, aby jej jako správní malí vandalové poničili. Přistihla je však jedna ze zaměstnankyň a každému z nich nabídla 20 dolarů týdně, pokud tam budou docházet každý den po škole a nacvičovat scénáře.

Když mu bylo sedmnáct, stal se vyhazovačem ve dvou populárních newyorských nočních klubech. Právě v této době si změnil své jméno na dnešní Vin Diesel. Po střední škole nastoupil na Hunter College, kde studoval angličtinu. Po třech letech však školy zanechal a vydal se dobýt Hollywood. Ačkoliv byl zkušeným divadelním hercem, nedařilo se mu mezi hollywoodskou smetánkou prorazit. Po roce živoření a chození od jednoho konkurzu ke druhému se však vrátil zpět do New Yorku.

Matka mu tehdy darovala knihu „Hrát hlavní roli ve filmu za cenu ojetého auta“, která jej inspirovala k natočení vlastního krátkého filmu s názvem Multi-Facial (1995). Ten vyprávěl hercův skutečný příběh, tedy typický den osmadvacetiletého amatérského herce (Vin Diesel), který postupně navštěvuje několik konkurzů, kde ho ale odmítají pro nesmyslné důvody. Například proto, že není dost černý nebo bílý. S filmem sklidil v roce 1995 obrovský úspěch na filmovém festivalu v Cannes a otevřel si tak cestu do vysněného Hollywoodu.

Právě díky jeho snímku Multi-Facial si jej všiml slavný Steven Spielberg a obsadil ho do válečného dramatu Zachraňte vojína Ryana (1998). O rok později namluvil hlavní postavu v animovaném filmu Železný obr. Od té doby jeho kariéra neustále stoupala, svou první hlavní roli získal jako Richard B. Riddick ve sci-fi filmu Černočerná tma (2000).

Je hlavně hercem akčních rolí, objevil se ve filmech Rychle a zběsile (2001), xXx (2002), Ochránce (2005), Rychlí a zběsilí (2009), Rychle a zběsile 5 (2011), Rychle a zběsile 6 (2013), Rychle a zběsile 7 (2015) a Rychle a zběsile 8 (2017). Zahrál si ale například i v nízkorozpočtovém dramatu Dokažte mi vinu (2006), který režíroval Sidney Lumet. Zde se objevil s vlasy, jinak je znám s dokonale oholenou hlavou. Brilantně také nadaboval postavu Groota ve Strážcích Galaxie (2014), Strážcích Galaxie Vol. 2 (2017), Avengers: Infinity War (2018) a Avengers: Endgame (2019).

Vin Diesel sice není ženatý, ale od roku 2007 je jeho partnerkou mexická modelka Paloma Jimenez, se kterou má tři děti – dceru Haniu Riley (2008), syna Vincenta Sinclaira (2010) a dceru Pauline (2015). Jejich nejmladší dcera je pojmenována na počest jeho dlouholetého přítele a kolegy ze série Rychle a zběsile Paula Walkera, který tragicky zahynul při dopravní nehodě v listopadu 2013. Vin je také kmotrem Walkerovy dcery Meadow Rain Walker.

Naposledy se tento oblíbený herec objevil ve filmech Bloodshot (2020), který je prvním filmem na motivy komiksů od nakladatelství Valiant entertainment, a Rychle a zběsile 9 (2021). Aktuálně natáčí další pokračování ze série Rychle a zběsile a filmy Avatar 2, Muscle a Furya, kde si znovu zahraje Riddicka. Svalová hmota mu ani po padesátce neubývá, můžeme se tedy těšit na další role akčních hrdinů, které jsou pro něj typické.

Zdroje informací: Entertainment Weekly a imdb.com

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR