Na tento týden připadá sté výročí narození vynikajícího herce Vlastimila Brodského. Česká televize připomenula jeho uměleckou kariéru několika pořady, mimo jiné ho uctila skvělým celovečerním dokumentem režiséra Ondřeje Havelky „Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský“.

To, že dokument o Brodském natočil v roce 1999 právě Ondřej Havelka, může leckoho překvapit. Jenže tito dva umělci toho měli společného mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Byla to především společná vášeň pro swing a tanec, Vlastimil Brodský byl totiž velkým obdivovatelem legendárního tanečníka Freda Astaira, a tak se zpočátku věnoval studiu stepu. Jen stěží se chce věřit, že si tento hubený, plachý, vždy smutně působící muž, v mládí přivydělával tanečními kreacemi v nočních barech a vedl taneční kurzy. Teprve později zběhl k herectví a vytvořil stovky divadelních, filmových a televizních rolí.

Setkání s idolem

Mimochodem, právě v Havelkově filmu prozradil svůj velký životní zážitek, když se mu šťastnou shodou okolností podařilo se svým idolem Fredem Astairem setkat v Hollywoodu. Brodský se tam totiž ocitl jako člen delegace česko-německého snímku Jakub lhář, jenž byl v roce 1976 nominován na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. Vytvořil v něm hlavní roli Jakuba Heyma, „lháře“, jenž obyvatelům židovského ghetta dodával klamnou naději tím, že si vymýšlel zprávy o postupu sovětské armády. Za svůj vynikající výkon získal v roce 1975 Zlatého medvěda na slavném festivalu Berlinale a to jako vůbec jediný český herec. Tato jeho, dnes již bohužel polozapomenutá kreace, však zůstala ve stínu populárních filmů, jakými jsou například komedie Rozmarné léto, Farářův konec, Ďábelské líbánky či muzikálu Noc na Karlštejně.

Milovník žen

Další společnou slabost sdílel Ondřej Havelka s Vlastimilem Brodským i pro krásné ženy, ale zmíněný dokument ji diskrétně ponechává zcela na okraji, byť byl hercův soukromý život tak pestrý a bohatý, jako jeho umělecká kariéra. V uměleckém prostředí se traduje, že byl co se svádění žen týče neméně tak zdatný jako Miloš Kopecký. K jeho láskám patřila krásná Jaroslava Adamová nebo Jiřina Jirásková, s níž se měl dokonce oženit, ale nakonec se ze svatby vymluvil, což mu ona dlouho zazlívala. Jeho obdiv pro taneční umění dokazuje fakt, že se jeho první manželkou stala legendární česká tanečnice Bíba Křepelková a právě v tomto manželství se Brodskému narodil syn Marek. Jenže, miláček žen Bróďa se čas od času někde zapomněl, a tak mu Bíba rychle sbalila kufry. A to, že ho krásné ženy vskutku nenechávaly lhostejným, nejlépe dokazuje osudový vztah s oslnivou hvězdou 60. let Janou Brejchovou. Zatímco ona se kvůli němu rozvedla s Milošem Formanem, Brodskému tuto plavovlasou bohyni později odlákal Jaromír Hanzlík.

Nečekaná smrt

Po jejich bolestném rozchodu začal citlivý Brodský stále více trpět depresemi a na svůj život nahlížel s notnou dávkou černého humoru. Nešetřil jím ani ve zmíněném dokumentu, v němž si například pochvaloval, že bydlí v blízkosti Olšanských hřbitovů nebo poněkud morbidně vtipkoval, že se obléká do černého, „aby ho nemuseli převlékat, až ztuhne.“ Jakkoliv často mluvil o smrti, skutečnost, že nakonec sám ukončil svůj život, zaskočila jeho rodinu, přátele i lékaře. Pravděpodobné důvody jeho sebevraždy tento týden odtajnila v rozhovoru pro společenský magazín Showtime televize Prima dcera Tereza Brodská.

Podle ní její otec prodělal rok před tím, než natočil film Babí léto, těžkou mozkovou mrtvici a doktoři mu nedávali příliš naděje na uzdravení. Přesto se dokázal vzchopit. Ale když navštívil v nemocnici svého přítele Miroslava Horníčka a viděl, v jak těžkém stavu se nachází, zcela bezmocný a připojený na přístrojích, nechtěl se patrně s tak hořkým koncem života smířit a ukončil ho dříve, než by jej něco podobného potkalo též. Brzy nato, 20. dubna 2002, se v obci Slunečná, kde o samotě prožíval poslední léta svého života, zastřelil.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz