Někteří čeští herci mají velké štěstí, když jim významná role spadne do klína díky tomu, že ji odmítla některá ze zahraničních hvězd. To je i případ Vojtěcha Dyka, který hraje ve filmu režiséra Petra Václava II Boemo postavu geniálního českého skladatele Josefa Myslivečka, ve světě známého jako Božský Čech.

Vojtěch Dyk si jedinečnou šanci velmi dobře uvědomoval, a tak se na roli Josefa Myslivečka pečlivě připravoval. Kromě češtiny mluví ve filmu také italsky a německy, takže musel oba jazyky zvládnout. Nemluvě o tom, že také on o tomto zapomenutém géniovi, jak sám prozradil, téměř nic nevěděl, pouze to, že někdo takový existoval. Vzhledem k tomu, že v řadě scén skutečně diriguje, musel zvládnout i tuto profesi.

Mezinárodní projekt

Zato Petr Václav je do života Myslivečka zasvěcen velmi podrobně, již před časem mu věnoval svůj koprodukční dokument, nazvaný Zpověď zapomenutého, v němž přiblížil osobnost tohoto hudebního skladatele a zároveň přítele a učitele W. A. Mozarta. Zajímavý snímek vznikl již v době, kdy se Václav připravoval na natáčení celovečerního snímku. Na nejnáročnějším projektu své kariéry pracuje již deset let a podobně, jako jeho další čeští kolegové, zápasí s nedostatkem finančních prostředků. Zatímco je rozpočet filmu plánován na 130 milionů korun, od Státního fondu kinematografie získal pouze část této sumy. Spoléhá ovšem na to, že zbylé prostředky se podaří sehnat českým, italským, slovenským a francouzským koproducentům, kteří se na tomto ambiciózním mezinárodním projektu podílejí.

Velká podívaná

Jak sám režisér slibuje, měla by to být velká podívaná, natáčená v nejkrásnějších renesančních, barokních a rokokových dekoracích Itálie. „Podařilo se nám najít nádherná místa, která ještě mají duši,“ prozradil před časem v rozhovoru pro Týdeník rozhlas. Zároveň v něm přiblížil, o čem jeho nový film bude: „Il Boemo je příběhem člověka, který musí odejít z rodného mlýna do ciziny, aby tam zcela sám naplnil svoji touhu stát se hudebním skladatelem. Je to příběh o tom, jak vzniká a zaniká kariéra umělce. Vypráví o láskách, které provázejí Josefův vzestup na výsluní. A o sexu, který dovede hrdinu k jeho tragickému konci.“

Petr Václav se rovněž vyznává, čím ho osobnost tohoto umělce fascinuje. Podle něj je komplikovaný, tajemný, velkorysý, citlivý i tvrdý, vášnivý, posedlý ženami a s absolutní touhou po svobodě. „Je plný ohně a života, jak o něm napsal Mozart,“ připomíná. Natáčení předcházelo nejen důkladné studium Myslivečkova života, dosud zahaleného mnohým tajemstvím, ale i dalších dobových dokumentů. Například Mozartovy korespondence.

Premiéra až příští rok

V těchto dnech se Petr Václav vrátil s filmovým štábem z Itálie do Čech, aby pokračoval v natáčení v centru Prahy, kde vzniká několik scén, například Myslivečkovo setkání s bratrem, dvojčetem, jenž byl jeho protipólem.

Film Il Boemo, jehož natáčení trvá od července loňského roku a značně ho komplikují současná opatření, by měl být do kin uveden na podzim příštího roku.

Vedle Vojtěcha Dyka se v hlavních rolích představí italské herečky Barbara RonchiElena Radonicich, Lana Vlady, z českých herců ještě Lenka Vlasáková a Karel Roden. Hvězdnou sestavu doplní také zahraniční operní hvězdy Phillipe JarousskyEmöke BaráthRaffaella MilanesiJuan Sancho nebo Krystian Adam.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz