Že i vyšetřování rozvážného, puntičkářského a výstředního detektiva Hercula Poirota může být pořádně akční podívaná, ukazuje film Vražda v Orient expresu. Slavný detektiv v podání Kennetha Branagha totiž tentokrát bude muset zapojit víc než jen své šedé buňky mozkové… Diváky i kritiky velmi dovře hodnocený film můžete zhlédnout 26. srpna večer na Primě nebo v sobotu 29. srpna v 09:55 na Prima Max.

Film podle slavné knižní předlohy od Agathy Christie sleduje třináct cestujících, uvězněných v přepychovém vlaku Orient expres v zasněžených balkánských horách. Když ve vlaku dojde k vraždě amerického obchodníka, každý z nich se rázem stává podezřelým a je na slavném Belgičanovi s velkým knírkem, aby odhalil, kdo za zločinem stojí. Mezi podezřelými jsou profesor, sluha, hrabě s hraběnkou, asistent, guvernantka, misionářka, bohatá americká vdova, obchodník, služka, mladý doktor i princezna.

Kenneth Branagh, FOTO: FTV Prima

Orient expres jezdil po celé řadě tras. Klasický Orient expres jezdil na trase Paříž – Istanbul přes Štrasburk, Mnichov, Vídeň, Budapešť a Bukurešť. Orient expres v tomto filmu je takzvaný Simplon Orient expres, který jel přes Milan, Benátky, Bělehrad a Sofii. Přestože se natáčelo ve studiích, velké obrazovky kolem vlaku, na které se promítala pohybující se krajina, byly tak přesvědčivé, že Josh Gad zažil nevolnost z jízdy. Snímek byl natočen na 65milimetrový film. Kennetha Branagha k tomu inspirovaly nezávislé snímky takto natočené.

V Orient expresu došlo k jedné vraždě i ve skutečnosti. Maria Farcasanuová byla okradena a zavražděna Karlem Strasserem, který ji vystrčil z jedoucího vlaku. Došlo k tomu asi rok po vydání knihy Agathy Christie. V roce 1950 z vlaku zmizel za záhadných okolností spojených se špionáží Simon Karpe. Některé okolnosti tohoto případu inspirovaly Iana Fleminga a jeho „Z Ruska s láskou“.

Příběh filmu byl částečně inspirován událostí z roku 1929, kdy byl Orient expres šest dnů uvězněn ve sněhové bouři v tureckých horách. O dva roky později se podobná událost stala i samotné Agatě Christie – zůstala uvězněná v Orient expresu, protože hustě pršelo a povodně odplavily část kolejí.

Kenneth Branagh a Daisy Ridley, FOTO: FTV Prima

Většina herců ve filmu jsou známí a přátelé Kennetha Branagha, mnoho z nich s ním dříve hrálo, případně je Branagh režíroval ve filmu nebo v divadle. Johnny Depp jej dokonce požádal, aby se jeho jménem omluvil Dereku Jacobimu poté, co spolu ti dva natáčeli scénu. Důvodem bylo to, že Depp musel na Jacobiho ve scéně křičet, a „na Dereka Jacobiho nechcete křičet“. Kenneth Branagh si byl vědom toho, že jeho knír ve filmu je až příliš extravagantní, ale odůvodnil to tím, že v knižní předloze je dokonce 15 zmínek právě o kníru.

Herci si víkendy mezi natáčením často krátili hraním populární párty hry „Werewolf“. Často ji vyhrávala Penélope Cruzová, protože zvládla vypadat velmi nevinně. Scéna u koláče mezi Herculem Poirotem a Edwardem Ratchettem se natáčela den a půl. Kromě notné dávky improvizace vyžadovala od herců i snězení mnoha kousků koláče. Kenneth Branagh v souvislosti s tím řekl o Johnny Deppovi, že se vůbec nebojí největšího hereckého strachu, čímž je právě jezení na kameru. Michelle Pfeifferová popsala natáčení filmu jako skrytě náročné vzhledem k době, ve které se děj odehrává, a k používanému jazyku.

Johnny Depp, FOTO: FTV Prima

Ve filmu hrají tři držitelé Oscara – Judi Denchová, Penélope Cruzová a Olivia Colmanová, dále pak čtyři herci nominovaní na Oscara – Kenneth Branagh, Willem Dafoi, Michelle Pfeifferová a Johnny Depp.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz