„Lydia je mrtvá.“ Takhle začíná debutový román spisovatelky Celeste Ng. U jiných knih by to znamenalo prozrazení hlavní zápletky a ztrátu napětí. U tohoto příběhu tomu tak ale není. Tady to je teprve začátek. Nebo konec?

Celý název: Vše, co jsme si nikdy neřekli
Anglický název: Everything I Never Told You
Vydáno: 2016, Odeon
Počet stran: 272
Překlad: Jana Kunová
Autor obálky: Ivan Brůha

Jak už bylo řečeno, hned na první straně knihy se dozvídáme, že šestnáctiletá Lydia zemřela. Možná si teď říkáte: „To je jasné, teď se bude pátrat po jejím vrahovi, že?“ To jste ale na omylu.

Hlavní dějová linie se odehrává v 70. letech minulého století, to nám ovšem nebrání v tom, abychom se pomocí retrospektivy vydali do let předešlých, zvláště 50. Seznamujeme se tu s rodinou Leeových. James to jakožto syn uprchlíků z Číny neměl v dětství jednoduché, proto se jeho celoživotní náplní stala snaha zapadnout. Na druhou stranu jeho manželka Marilyn, rodilá Američanka, nade vše touží vyniknout. Ovšem ani jednomu z nich se to nepodařilo. Na Jamese se kvůli jeho šikmým očím stále koukají skrze prsty a z Marilyn se po dvou nepovedených pokusech vystudovat vysokou školu stala žena v domácnosti.

Oba rodiče se proto snaží dosáhnout svých cílů prostřednictvím svých dětí. Vlastně jednoho z nich. A není jím ani prvorozený Nath, ani benjamínek Hannah, nýbrž prostřední Lydia. Více vám už ale prozradit nesmím, snad jen, že kniha je rozdělena do 12 kapitol a každá
z nich sleduje jiné časové období: mládí Jamese a Marilyn, pohřeb, dobu, kdy jeden
z rodičů na okamžik odešel od rodiny a mnohem víc.

Pokud chcete vědět víc, musíte si zkrátka knihu přečíst. Pokud si ale ještě předtím chcete dozvědět i můj osobní názor, klikněte na druhou stranu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz