Je tomu již nějaký ten pátek, co skončila 10. série Doctora Who. Jednalo se o poslední řadu Petera Capaldiho coby Doctora Who. Naposledy se s ním a jeho společnicí Bill, rozloučíme ve Vánočním speciálu, který nese jméno „Twice Upon A Time“. Již nyní však známe jeho nástupce, nebo spíše nástupkyni. Jedná se o herečku Jodie Whittaker. V tomto článku se o nové představitelce Paní času alias Doktorce dozvíte několik zajímavostí, které jste pravděpodobně nevěděli.

Níže můžeme vidět video odhalující Jodie jako novou Doktorku.

12. JODIE SE NARODILA V MALÉ VESNICI V YORKSHIRU

ZDROJ: http://www.mirror.co.uk

Předtím, než Jodie Auckland Whittaker(ová) projevila nějaké větší sympatie k herectví, žila s rodiči v malé vesnici Skelmanthorpe s přibližně 400 obyvateli, nedaleko města Huddersfield v Severním Yorkshiru. V její rodné vesnici se stále nachází její rodina, která má vlastní firmu na ochranné fólie na okna. Také zde stále žijí tzv. „lifers“ – jméno, které dala svým nejlepším kamarádům.

11. DOSTALA ZLATOU MEDAILI ZA HERECTVÍ

ZDROJ: http://esnult.com

Již odmalička Jodie věděla, že se chce stát herečkou, dokonce sama přiznala, že již jako malá si často zkoušel hrát nejrůznější role, což z ní dělalo trochu „divné dítě.“ Po absolvování školy Shelley College, která se nacházela nedaleko jejího domova, ve městě Huddersfield, se Jodie v pouhých 16 letech přestěhovala do Londýna, aby mohla nastoupit na Hudební a dramatickou školu v Guildhallu. Tuto školu úspěšně dokončila roku 2005 jako premiantka třídy, která získala zlatou medaili za herectví. V jednom ze svých rozhovorů pro britský deník Independent řekla:

„Hodně jsem se zlepšila, což v podstatě znamená, že jsem stala za hovno, když jsem začínala, ale neztrapnila se, když jsem školu opouštěla.“

Dalšími absolventy Hudební a dramatické školy v Guildhallu jsou Orlando Bloom, Daniel Craig, Joseph Fiennes, Damian Lewis, Ewan McGregor a David Thewlis známý především díky roli profesora Remuse Lupina v sáze o Harryho Potterovi.

10. SVÉ JMÉNO PROSLAVILA V DIVADLE GLOBE

ZDROJ: http://boydengroup.com

Po dokončení školy začala Jodie účinkovat v Shakespearově divadle Globe v Londýně, kde si svou první roli střihla ve hře Bouře. Předtím, než se dostala na televizní obrazovky, následovalo ještě několik divadelních projektů. Právě díky divadlu si Jodie udělala své dobré jméno.

9. VZALA SI AMERICKÉHO HERCE CHRISTIANA CONTRERASE

ZDROJ: www.furiousphotographersblog.com

Pár se poznal na dramatické škole – Contreras je rovněž herec, hrál ve filmech jako Snowden nebo 30 minut po půlnoci. Přesto, že oba dva jsou herci, chtějí svůj osobní život držet co nejvíce v tajnosti. Snaží se být nenápadní, málokdy mluví v rozhovorech o svém osobním životě a také se snaží vyvarovat fotografování.

Navzdory tomu všemu však Jodie o svém svatebním dnu promluvila. Tvrdí, že se jedná o jeden z nejlepších dnů v jejím životě. Dále říká:

„Jsem vdaná za Christiana. Fakt, který pravděpodobně už najdete na Wikipedii. Nehodlám to popírat, ostatně nosím snubní prsten. Měli jsme velkou svatbu v Arizoně – spousta pozornosti, velké svatební šaty a dlouhý seznam hostů. Je samozřejmostí, že tento den patří do mých pěti nejoblíbenějších.“

ZDROJ: www.furiousphotographersblog.com

Páru se v dubnu roku 2015 narodilo první miminko. A v loňském roce si společně zahráli ve filmu Adult Life Skills.

8. JEJÍ BLÍZKÁ KAMARÁDKA JE GEMMA ARTERTON

ZDROJ: http://www.gettyimages.fr

Jodie a Gemma se sblížily při společné práci na jednom projektu pro televizní stanici BBC – natáčení seriálového zpracování díla Tess z d’Urbervillů. Jejich přátelství se však prohloubilo až při natáčení filmu St. Trinian – Holky z naší školky. Jedná se o komedii z roku 2007, která pojednává o skupině mladých problémových školaček.

7. SOCIÁLNÍ MÉDIA NEJSOU NIC PRO NI

ZDROJ: twitter.com/bbcdoctorwho

Připravte se pohřbít všechny své sny o tom, jak navážete kontakt s novou Doktorkou. Na rozdíl od mnoha známých osobností, se Jodie svou slávou nikterak nechvástá, tudíž nečekejte, že naleznete, jak na svůj facebookový profil přidává fotky, tweetuje či nahrává svá selfie na Instagram. Ve skutečnosti byla nucena požádat před pár lety Twitter, aby zablokoval jeden falešný účet vystupující pod jejím jménem.

„Mluvila o tom, že chodí na procházky se psem (Jodie mluví o falešném účtu). Nevěděla jsem, že mám psa. Bylo opravdu depresivní vidět, že jsem měla jen 300 sledujících.“

6. MÁ RÁDA DOKUMENTY

ZDROJ: mbtifiction.com

Jodie se považuje za filmovou fanynku, která miluje nespočet filmových žánrů. Jednou se zmínila o tom, že má dost ráda obskurní čínské dokumenty. Je tedy dost pravděpodobně, že právě dokumenty budou na jejím seznamu dost vysoko.

5. JEDNOU ZASTUPOVALA CAREY MULLIGAN

ZDROJ: becomegorgeous.com

Krátce po dokončení Hudební a dramatické školy v Guildhallu se Jodie naskytla nečekaná příležitost. V roce 2007 herečka Carey Mulligan, 3 hodiny před svým vystoupením v nekomerčním divadle Royal Court Theatre v Londýně, utrpěla náhlou příhodu břišní zvanou jako apendicitida. Carey měla zrovna hrát hru od ruského autora Antona Pavloviče Čechova. Jednalo se o dílo jménem Racek. Jodie o této nečekané zkušenosti promluvila:

„V životě jsem nebyla tak vyděšená. Je to jako vaše nejhorší noční můra. Jít na pódium a neznat scénář. Dostala jsem telefonát v pět hodin odpoledne. Mohla byste to udělat? V té chvíli jsem byla více rozrušená z toho, že jsem neměla svůj čaj o páté. Pamatuji si, že jsem zažívala takovou úzkost, že jsem nebyla schopná se najíst a jen jsem seděla v korzetu a přemýšlela o tom, jak bude hladina mého cukru za chvíli pěkně nízká. Když jsme se po představení uklonili, pomyslela jsem si: ‚Tohle už nikdy neudělám!‘.“

4. JODIE I PO LETECH BÝVÁ STÁLE NERVÓZNÍ

ZDROJ: www.kinopoisk.ru

I přesto, že děláte vysněnou práci, býváte někdy pěkně nervózní. Dobrým příkladem je toho právě Jodie, která se o své nervozitě nebojí promluvit:

„Co si pamatuji, tak vždy jsem chtěla být herečkou. Nenechte se však zmást. I když dělám svou vysněnou profesi – kterou opravdu miluji – je to občas pěkně děsivé. Jít na pódium nebo na natáčení s tím, že víte, že ze sebe můžete udělat pěkného blbce.“

Pokud jde o natáčení nové řady Doktora. Doufejme, že Jodie nezklame a sérii Doctor Who úplně nezmění, ale zároveň nám nabídne i něco nového.

3. KDE JI MŮŽEME VIDĚT?

ZDROJ: www.vogue.co.uk

Jodie jsme mohli vidět v oblíbeném filmu Útok na věžák (Attack the Block) z roku 2011, kde ztvárnila zdravotní sestru jménem Samantha Adamsová, která je novou obyvatelkou bloku, ve kterém se celý příběh odehrává.

Také jsme ji mohli vidět ve čtyřhodinovém vydání populárního románu od Thomase Hardyho – Tess z d’Urbervillů – který byl vysílán na televizní stanici BBC. Jodie zde ztvárnila postavu Huettové. Při natáčení tohoto seriálu se poprvé seznámila s herečkou Gemmou Arterton, o jejichž přátelství jsem se zmiňoval již dříve.

V roce 2011 jsme ji také mohli vidět po boku herečky Anne Hathaway (Emma Morley), jako její kamarádku z univerzity. Jodie Whittaker zde ztvárňuje postavu jménem Tilly. Film je natočený jako adaptace stejnojmenné knižní předlohy.

2. PRO SVOU ROLI DOKTORKY POUŽÍVALA KRYCÍ JMÉNO

ZDROJ: www.vogue.co.uk

Když se Jodie dozvěděla, že bude hrát nového Doktora, musela svou radost držet pod pokličkou a o svém obsazení do této role musela mlčet. Proto se rozhodla, že když o své nové roli bude mluvit, bude používat krycí jméno. „V mém domě a před mým agentem, to byl ‚The Clooney‘,“ řekla Jodie. „Toto krycí jméno jsem zvolila proto, že pro mne i mého manžela, je George Clooney skutečnou ikonou. A jaké jiné ikonické jméno by se hodilo jako krycí jméno pro tak ikonickou roli? Myslím, že jsme se rozhodli správně.“

1. POTKALA SE S DESÁTÝM DOKTOREM

ZDROJ: www.vogue.co.uk

Chris Chibnall, muž, jenž se chystá být novým scénáristou a showrunnerem nových sérii Doctora Who, pracoval s Jodie Whittaker(ovou) již dříve. Jednalo se o seriál Broadchurch, ve kterém hraje i David Tennant – známý především díky své roli desátého Doktora. Zajímavé je, že v seriálu si zahrál i Arthur Darvill, který ztvárnil Roryho Williamse.

A jak se líbí Vám nová Paní času alias Doktorka? Viděli byste na jejím místě raději muže nebo Vám žena nevadí? Shledáváte Jodie jako dobrou volbu nové Doktorky, nebo byste na jejím místě viděli raději jinou herečku? Napište nám Váš názor do komentářů a nezapomeňte, že rozloučení s Peterem Capaldim coby dvanáctým Doktorem a jeho společnicí Bill, nás čeká již o Vánocích.

Upoutávka na Vánoční speciál zde. 

Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.