S dosti překvapivou sebereflexí vystoupila na úterní tiskové konferenci končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. V rozporu s alibistickými výroky premiéra Babiše a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se totiž v přímém přenosu nechala slyšet, že při řešení současné energetické krize selhala státní ochrana spotřebitele, konkrétně ze strany ministerstva průmyslu a Energetického regulačního úřadu.

Sebekriticky ovšem přiznala i svoje pochybení, podle ní totiž odpovědnost nese celá vláda. V návaznosti na to alespoň oznámila, jakým způsobem se bude lidem, které zasáhl nečekaný krach společnosti Bohemia Energy, snažit pomoci ministerstvo, které řídí. Podmínkou je, aby do konce roku přešli od tzv. „dodavatelů poslední instance“ k dodavatelům „běžným“. Finanční pomoc však bude umožněna pouze těm občanům, kteří nebudou schopni zaplatit vysoké zálohy nebo jim nezbudou peníze na další základní životní potřeby, navíc bude omezena do konce roku.

Je to kampááň…

Dosluhující premiér Andrej Babiš vzápětí na to své vládní kolegyni ostře vyčinil a neváhal ji ani zesměšňovat pod záminkou, že si už asi dělá kampaň na předsedkyni ČSSD. On sám přitom podle některých politologů rozjel hned po parlamentních volbách kampaň na případnou kandidaturu na funkci prezidenta. Podobně falešná byla jeho další výtka vůči Maláčové. Podle něj patří k viníkům současné energetické krize „zelení fanatici“, jejichž zájmy prý Maláčová prosazuje, navíc prý ve vládě nejvíce hájila předčasné zastavení těžby uhlí. V podobném duchu odrážel útoky i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Stejně, jak to nedávno učinil v diskusním pořadu České televize „Máte slovo“, bránil se, že stát nemůže ovlivnit ceny energií, protože se určují na burze.

Zákony pro kočku

Jana Maláčová svým vystoupením dopálila nejen své kolegy ve vládě, ale také nemalou část veřejnosti. Mnoho lidí si na sociálních sítích stěžuje, že stát opět nechá na holičkách všechny to, co budou muset rovněž zaplatit neúměrně vysoké zálohy, vyměřené DPI, jenže nepatří mezi nejchudší občany. A to přesto, že drasticky zvýšené zálohy na energie převyšují jejich příjem nebo penze. Další souhlasí s tím, že vinu na krachu Bohemia Energy nese skutečně celá vláda, protože dostatečně nehlídá strategickou oblast energetiky. „Nevymlouvejte se, Havlíčku a Babiši, zákony u nás jsou pro kočku. Na Slovensku to mají nastavené lépe dávno a žádné drama se tam nekoná. Chránili jste distributory a solární barony místo koncových spotřebitelů. Jste buď neschopní a nekompetentní nebo zkorumpovaní,“ vzkazují premiérovi a ministrovi.

Selhání národních vlád

Názor, že hlavní viníci současné krize sedí také v Praze, zveřejnil na webu Seznamzprávy.cz bývalý ředitel ČEZ Jaroslav Míl. Podle jeho přesvědčení jsme svědky bagatelizování skutečných příčin a odvádění pozornosti k zástupným či doprovodným jevům: „Nepromyšlená energetická politika přispěla k vysokým cenám energie. Nesvádějme vše na Brusel a EU, od počátku jde o selhání národních vlád.“ Také on připomíná, že naše vláda léta ignoruje připomínky a názory odborníků, navíc selhala při zajišťování dostatečných zásob plynu ve svých zásobnících, nevyužila možnost vystavit žlutou kartu emisnímu balíčku EU (tzv. Fit for 55) a neměla v takovém rozsahu schvalovat kontroverzní emisní povolenky.

Zdroj: ČT24

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz