Brzy tomu bude rok, co česká média odstartovala mediální hysterii, věnovanou pandemii koronaviru. V nekonečné sérii dlouhých tiskových konferencí, zpravodajských relací či projevů se nás od té doby snažili nejvyšší představitelé státu přesvědčit, jak jsme na rozdíl od jiných států úspěšní a dokonce, že jsme „best in covid.“ Ve skutečnosti je však výsledek právě opačný a v současné době jsme co do počtu nakažených vůbec nejhorší na světě.

-reklama-


Již několikrát jsme zmínili, že zpravodajské pořady a v neposlední řadě i politické projevy u nás patří k těm vůbec nejsledovanějším, což obzvláště platí o loňském roce, kdy dosahovaly nebývale rekordních čísel a zastínily i ty nejpopulárnější pořady. Z toho jasně vyplývá, jak obrovský vliv mají na vytváření veřejného mínění i chování lidí. Patrně právě proto byla česká veřejnost od loňského března atakována neustálými zprávami o tom, jak si skvěle vedeme, jak jsme „best in covid“, přičemž jsme mimochodem nikdy „best in covid“ nebyli.

Důsledkem nekonečné záplavy informací, ať už šlo o stále nová vládní nařízení, zákazy a příkazy, prezentaci různých „semaforů“ či „psů“, vznikl nepřehledný zmatek, v němž se už téměř nikdo nevyzná. Navíc je skutečně deprimující, že všechna tvrdá opatření, která postihla každého občana naší země, nakonec ve svém důsledku vedla k tomu, že se situace stále zhoršuje a počty nakažených i zemřelých jsou rekordní. Odborníci se navíc na televizních obrazovkách předhánějí v dalších děsivých prognózách a s klidem oznamují, že to nejhorší máme teprve před sebou a ještě se chlubí, že současné zhoršení situace „předpokládali.“

Chlácholivé lži

Veřejnost zároveň lživě chlácholí, že podobně špatná situace je všude kolem nás, ale zcela zamlčují, že v okolních zemích, například v Německu, jež je v prosazování účinných opatření mnohem důslednější, jsou statistiky nakažených či zemřelých, podstatně nižší. Zatímco u nás aktuálně dosáhl tzv. sedmidenní průměr počtu nakažených neuvěřitelný počet 932 osob, ve Spojených státech je jich „pouze“ zhruba polovina. U našich sousedů v Německu, Rakousku a Polsku dosahuje týdenní průměr 200-250 nakažených, tedy čtvrtinu toho, co v České republice.

Šokující srovnání

Obzvláště šokující je srovnání se zeměmi, v českých médiích stále prezentovaných jako ty nejpostiženější. Většinou se však (patrně záměrně), uvádí celé počty a nikoliv přepočty na obyvatelstvo. Pak jsou tato čísla zcela jiná: zatímco v České republice již bilance nakažených dosáhla v poměru na jeden milion obyvatel 69 826 osob, v USA je jich 63 312, ve Velké Británii 40 485 a v Itálii 35 958.

Je vinou českých médií (především těch veřejnoprávních), že lživé výroky politiků vůbec nekorigují a jen zřídkakdy je uvádějí na pravou míru. Co jsme už například slyšeli blábolů o tom, že jsme jako první na světě zavedli roušky, přestože je v řadě asijských zemí lidé používali dávno před námi.

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.