Talent od Boha, tak se o bývalé dětské hvězdě Monice Foris Kvasničkové (52) dodnes vyjadřují kolegové. Ač si ji většina z nás vybaví pouze v jejích dětských rolích, ona se herectví věnuje dodnes. Nejslavnější je její Alenka Hajská z oblíbeného seriálu My všichni školou povinní z roku 1984. Její život jí od malička ovlivňuje tragický zážitek z dětství.

Monika Foris Kvasničková byla již jako dítě velmi pohybově nadaná a talentovaná a její babička v ní viděla velký potenciál. Proto ji vzala na její první konkurz, když jí bylo šest let. K první roli se dostala díky své drzosti, nechtěli ji tam totiž pustit, že je ještě malá. Ona ale doslova vlítla mezi ně a řekla, že teď bude hrát ona. To porotu natolik zaujalo, že ji ihned vzali. Piano, zpívání, balet, kreslení, keramika a vše, co šlo, tomu se od dětství věnovala. 

Její život ale rozhodně nebyl procházka růžovým sadem a osud jí připravil nejednu tvrdou ránu do cesty. Je až s podivem, že to tato křehká žena ustála. Vzestupy a pády, tak by se dal její život shrnout. Vše začalo již v útlém dětství. Její roční sestra Ivanka zemřela nešťastnou náhodou, Monika měla tehdy pouhé tři roky. Její otec byl se sestřičkou na procházce a přinesl ji domů dusící se a téměř mrtvou. Jedla totiž hrozny a ač jí pecky vyndával, jedna tam uvízla. Její maminka si chtěla vzít dokonce život a vzhledem k rodinné tragédii se Monice nikdo pořádně nevěnoval. Byla dle svých slov odříznutá.

Ona sama prý cítila, jako kdyby odešla půlka jí samotné. Nejvíce jí v paměti utkvělo to, jak se po pohřbu její otec houpal v křesle a opravdu hluboce plakal: „To jeho zoufalství se do mě úplně, jako kdyby mi do každý buňky úplně se nasáklo.“ Tato vzpomínka a prožitek ji ovlivnil nakonec celý život, s muži má totiž prý zvláštní pocity smutku. Celá tato tragédie poznamenala jejich vztah, tatínek se totiž bál s malou Monikou kamkoliv jít nebo být sám, navíc se uzavřel do sebe. 

Po sedmi letech se doslova zázrakem narodil její bratr Vašek, ale předtím její maminka sedmkrát potratila. Monika se cítila šťastná, ale nesla si sebou trauma a strach o něj. Pamatuje si, že když se jednou uhodil do hlavy a tekla mu krev, ona začala šílet, běhat po domě a křičet, že jí umírá bratříček. Byla na něj poté hodně fixovaná.

Posted by Monica Foris on Saturday, January 1, 2022

 

Její kroky vedly podle očekávání na konzervatoř. Těsně před talentovými zkouškami se psychicky složila. Vliv na to měla přehnaná péče ze strany rodičů a babičky. Zkoušky ale zvládla a nastoupila do prvního ročníku studovat herectví. Herečka a její kamarádka Bára Lukešová o ní řekla: „Monika byla rebel vlastně už od toho prváku a vlastně to přátelství bylo takový, že jsme strašně vyváděly, až to vyústilo v to, že jsme měly obě špatný známky z chování.

Všude, kam během studií přišla, divadlo či natáčení, se setkávala s alkoholem. Po představení se vždy pilo a jí to po nějaké době přišlo už normální a pomalu si na to zvykala. Dospívání pro ni bylo bouřlivé, byla mladá a hezká, chodila často mezi lidi a jak sama řekla, život pro ni byl jeden velký mejdan. Maminka o ni měla strach a často se hádaly. Monika se proto rozhodla, ještě než jí bylo osmnáct, odejít z domova.

Když jí bylo sedmnáct, seznámila se s Jiřím Krampolem, kterému bylo v té době skoro padesát. Všichni mu prý tehdy říkali, jestli se nezbláznil. Pro něj to ale bylo dle jeho slov hezký. Rozešli se v dobrém a zůstali přátelé dodnes (viz. foto níže).

Posted by Monica Foris on Friday, June 18, 2021

 

Pátý ročník musela kvůli častému natáčení dvakrát opakovat. V té době dostala nabídku jít do Semaforu. Stála na rozcestí a buď se bude věnovat studiu a dokončí šestý ročník, nebo nabídku přijme. Školu již nezvládala a jít do divadla jí tehdy přišlo jako nejrozumnější řešení. Dokonce se dostala až do Hollywoodu, ale touhu stát se hvězdou neměla. Začala tam ale zase kreslit. Její přátelé byli z jejích kreseb natolik nadšení, že jí během týdne pomohli připravit její první výstavu.

Svého prvního manžela Josefa, který byl starší o 20 let, poznala poté, co se vrátil po 25 letech z emigrace. Díky němu se ocitla v Indii, což jí zásadně změnilo pohled na svět. S Josefem prožila 3 roky střídavě v ČR i Indii a narodil se jim syn Simon. Když bylo synovi pouhých pár měsíců, tak díky experimentování se zakázanými látkami se dostal Josef na 10 let do indického vězení. Odletěla zpátky domů a nevěděla, co má dělat. V té době navíc přišla i o svého tatínka, který zemřel v pouhých 45 letech na následky rakoviny prostaty.

Prázdniny pro psa v 10.10 na TV Nova!

Posted by TV Nova on Wednesday, July 3, 2013

 

V této době chaosu jí „pomáhal“ alkohol, jenže vše se nakonec přehouplo až do depresí a nevěděla, jak z toho ven. Dokázala vypít obrovské množství alkoholu, ale jediné, co si přála, bylo přežít a dostat se z toho. Vše trvalo zhruba rok. Naštěstí si uvědomila, že se musí léčit, nejen kvůli sobě ale i kvůli synovi. „Rozhodla jsem se svoji závislost na alkoholu léčit ve chvíli, kdy jsem ztratila veškerou životní energii,“ uvedla. Přiznala si, že je alkoholička a nastoupila léčbu. Její máma ji tak na 2 měsíce zastoupila v péči o syna. Po vyléčení dostala příležitost hrát v Pomádě. Na divadelní představení pozvala i svého lékaře z léčebny, aby mu ukázala, že to zvládla.

Po nějaké době od vyléčení poznala i svého stávajícího muže, jímž je Pino Foris. Jsou spolu přes dvacet let. Na svatbu ale museli téměř deset let počkat, až se vrátil z vězení její první manžel Josef. Chtěla další dítě přivézt již do klidného a hezkého prostředí, a tak odcestovali k moři a tam se jim narodil syn Teodor. S manželem založili kreativní centrum, kde pořádají kurzy herectví a pomáhají dětem najít a rozvíjet jejich talent. Mimo centrum se naplno věnuje malování.

Posted by Monica Foris on Monday, August 17, 2020

 

Zdroj: 13. komnata Moniky Foris Kvasničkové

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA