Svět začátkem července obletěla bolestná zpráva o úmrtí jednoho z nejgeniálnějších skladatelů filmové hudby v historii kinematografie. Autor melodií z Tenkrát na Západě, Hodný, Zlý a Ošklivý, Mise, seriálu Chobotnice či francouzského Profesionála odešel na věčnost. Složil hudbu k více než 500 filmům nebo seriálům a my si teď půjdeme připomenout ty nejzajímavější či nejdůležitější.

Ennio Morricone se narodil v hlavním městě Itálie v roce 1928 a studoval hru na trubku, skladbu, sborovou hudbu a zároveň se učil dirigovat pěvecké sbory.

Embed from Getty Images

K psaní filmové hudby se dostal v roce 1962, ale zlomovým se stal až rok 1964, kdy navázal spolupráci se Sergiem Leonem. Ten zrovna natáčel svůj western Pro hrst dolarů a Morricone byl přizván, aby složil skladby, které by jeho film vhodně doplnily. Právě italskému skladateli je připisováno typické pískání, které v jeho westernových melodiích zaznívá. Rovněž dokázal vhodně zakomponovat elektrickou kytaru a Morriconeho rukopis začal být ještě výraznější v následném pokračování Pro pár dolarů navíc.

Patrně nejslavnější z celé trilogie se stal pro italského skladatele, přezdívaného Maestro, titul Hodný, zlý a ošklivý s chytlavou ústřední znělkou, ale především pulzující Ecstasy of Gold, která se objeví na konci filmu a děj přesouvá do strhujícího finále. Právě tuto skladbu používá známá metalová kapela Metallica jako zahájení svých koncertů. Nedávno se rovněž objevila i v jedné televizní reklamě a troufám si tvrdit, že i několik desítek let po uvedení je stále živá a strhující.

Přesto nalezneme western, který je v pomyslném žebříčku o krapet výš a tím je Leoneho opus magnum Tenkrát na Západě. K tomuto dílu Morricone složil hudbu ještě před filmem samotným, takže neviděl jedinou scénu, a i přesto si bez tklivých a úsporných melodií nedokážeme tento slavný western představit. Domnívám se, že právě snímky z Divokého Západu jsou pro tohoto skladatele nejzásadnější.

Italské westerny provázely jeho kariéru, jako další si můžeme vyjmenovat třeba Velkou přestřelku s Lee Van Cleevem, Velký Klid s Klausem Kinskim nebo taškařici Mé jméno je Nikdo s oblíbeným krajánkem Terencem Hillem.

Nicméně Morricone se věnoval i jiným filmovým žánrům. Zůstaňme ještě chvíli u Leoneho, neboť tento režisér kromě westernů natočil také gangsterku Tenkrát v Americe, která se opět opírala o Morriconeho fantastické kompozice. Sám Maestro tento film, respektive hudbu k ní, považuje za nejzdařilejší ve své kariéře. Zato Pro hrst dolarů považoval za obzvláště mizerný kousek, i když hudba k filmu zlidověla a dodnes ji znají tisíce fanoušků tohoto původně amerického žánru.

Morricone však přičichl i k opačné straně barikády, tedy k detektivkám či thrillerům. Jeho pochmurná a tíživá melodie ze snímku Profesionál, kde si zahrál slavný francouzský herec Jean-Paul Belmondo je vskutku nezapomenutelná a člověku se okamžitě vryje pod kůži. Není to jediný film s Francouzem v hlavní roli, ke kterému přispěl svými originálními motivy. Můžeme mu přičíst rovněž Dobrodruha. Je neodmyslitelně spojen také s filmem Sicilský klan, kde pro změnu účinkoval Alain Delon.

Italský skladatel je dále podepsán pod filmy jako Neúplatní, historickou Misí, ve které si zahrál Robert De Niro, či snímkem Bio Ráj, ve kterém se pro změnu odehrávají dvě časové roviny.

Embed from Getty Images

Maestro si rovněž vyzkoušel, jaké to je skládat hudbu k seriálu, takže jeho jméno najdeme u Chobotnice, ve které vystupuje policejní inspektor Corrado Cattani. Dalšími seriály jsou například Marco Polo nebo dobrodružný Zákon pouště.

Ennio Morricone však nebyl pouhým tvůrcem filmové hudby. Italský skladatel rovněž vyrážel na koncerty, a dokonce zavítal i do České republiky. Ostatně, právě v naší zemi se spojil s českým národním symfonickým orchestrem, aby společně nahráli hudbu k temnému westernu Quentina Tarantina Osm hrozných, za kterou později získal svého prvního Oscara, pokud si odmyslíme toho za celoživotní dílo. Je až s podivem, že se mu tyto sošky tak dlouho vyhýbaly. Nasbíral sice spoustu jiných ocenění, ale tohoto klenotu se mu nedařilo dosáhnout. Na sklonku života se přeci jen dočkal a nutno podotknout, že zaslouženě.

Embed from Getty Images

Ennio Morricone zanechal v kinematografii i hudbě nesmazatelnou stopu, a i když jeho duše odešla na věčnost, jeho nesmrtelné dílo tu s námi zůstane nadále. Je těžké vybrat ty nejvýraznější skladby, protože se dá bez nadsázky říct, že na co tento talentovaný skladatel sáhl, to proměnil ve zlato. Zemřel 6. července 2020 ve věku 91 let.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz