Kult vampyrismu založil v roce 1897 Bram Stoker, autor známého románu Drákula. Od té doby je upír jedna z nejoblíbenějších nadpřirozených bytostí na světě.  Za celý svůj více než stoletý vývoj se dostalo upírům mnoho nových vlastností a podob. V současných dílech, ať už jde o knihy, filmy nebo seriály, se objevují většinou dva typy upírů. Prvním z nich jsou klasické hororové postavy, z kterých jde doopravdy strach a které mají typické upírské atributy. No a potom jsou tady takoví upírští miloušové, kteří jsou akorát tak pro smích. What we do in the shadows, nejprve film a v tomto roce nově i seriál, má v sobě od obojího trošku.

Projekt What we do the in the shadows vznikl nejprve roku 2014, jeho scénáristou byl Taika Waititi, kterého tento projekt vynesl do hollywoodských výšin a který se později podílel i na dramaturgii filmu Thor: Ragnarok. Šlo o takzvaný mockumentary (satirický dokument) popisující život tří neobvyklých spolubydlící – upírů v australském Wellingtonu. Pro obrovský úspěch filmu se jeho tvůrci rozhodli pokračovat v tomto projektu a tak spatřil světlo světa i seriál s identickým jménem a provedením a podobným obsahem. Pokud uvažujete, že seriálovému zpracování dáte šanci, je ten pravý čas. První dvacetiminutová epizoda vyšla před pouhými čtyřmi týdny, takže ještě vlastně není vůbec co dohánět. Varování: Pokud se chcete bát, neztrácejte s What we do in the shadows čas. Jde čistě jen o komedii.

CHCE TO NADHLED

Děj seriálu se odehrává na americkém Staten-Islandu a sleduje osudy tři starých upírů- Nadji (Natasia Demetrious), jejího druha Lazsla (Matt Berry) a Nandora (Kayvan Novak). Oproti své filmové podobě má seriál čtvrtou upírskou postavu, Colina (Mark Proksch). Jak už jsem dříve zmínila, jde o satirický dokument o životě zašlých upírů v moderní době, a přesně tomu je vše přizpůsobeno. V seriálu nenajdete žádné přespřílišné efekty a většina z těch, které tam jsou, vám bude připadat až možná trapná. Nejpropracovanější jsou snad falešné plastové zuby a pekelně provedená proměna tří hlavních postav v netopýra. Ale popravdě, přesně to dělá seriál tak výjimečným a peckovním.

DOSTANE SE VÁM POCHOPENÍ PRO UPÍRY

Tři hlavní postavy jsou typickými představiteli viktoriánských upírů, nebo si na ně (možná) jen hrají. To, co neodmyslitelně patří ke starobylým upírům, je jednoznačně vznešenost. Za dlouhá staletí však pojem vznešenosti poněkud změnil svůj význam, jenže toho si Nandor, Lazslo ani Nadja nestačili všimnout. Veškeré jejich vystupování a interakce s moderní společností je většinou naprosto nepochopena, středem pozornosti a vrcholem absurdity. Což je samozřejmě hlavním záměrem seriálu, kterému to jen přidává na jeho humornosti.

FOTO: Reprofoto

JE TO Z VELKÉ ČÁSTI REALITA

Pokud jste do této doby nevěřili, že upíři existují, konečně této pověře dáte za pravdu. Nebuďte ale zmatení. Není upír jako upír. Collin, jedna ze seriálových postav, není úplně typickým představitelem tohoto nočního tvora. Vlastně to vůbec noční tvor není. Typu upírů, ke kterým se Colin řadí, se říká denní chodci, energetičtí upíři. Živí se životní energií lidí. Jednoduše k vám přijdou a mluví a mluví a mluví… až vás umluví k smrti. No řekněte, nemáte ve svém okolí stejný typ energetického upíra?

Celkové zhodnocení seriálu je asi takové: Má to všechno, co by to mělo mít, co se od dobré komedie očekává. Hodně humoru, hodně trapnosti, velmi dobré herecké výkony, neomalenost. Tvůrci si nebrali servítky a z krutého vampyrismu udělali rozkošnou věc.

-reklama-