Americká komedie Sestra v akci z roku 1992 vypráví příběh temperamentní barové zpěvačky Deloris Von Cartierové, která je nucena ukrýt se kvůli svému mafiánskému ex-příteli do kláštera. Z tehdy téměř neznámé Whoopi Goldberg tento film udělal v 90. letech velkou hvězdu. Herečka právě slaví 65. narozeniny, jak se po 28 letech od své průlomové role změnila a co dnes dělá?

Americká herečka, komička, zpěvačka a scenáristka Whoopi Goldberg, původním jménem Caryn Elaine Johnson, se narodila 13. listopadu 1955 v New Yorku. Na pódiu účinkovala již v osmi letech v Helena Rubinstein Children’s Theatre. Počátkem sedmdesátých let byla členkou hippies a zpívala ve sborech v několika broadwayských muzikálech jako Vlasy, Jesus Christ Superstar nebo Pippin. Bylo to divoké období, herečka se totiž vdala, prošla závislostí na heroinu a následně se rozvedla. V roce 1974 se rozhodla spolu s dcerkou odejít za lepším životem do Los Angeles.

Na druhé straně Spojených států si změnila jméno na Whoopi Goldberg a vystřídala několik zaměstnání a zároveň hrála menší divadelní role. Nové příjmení Goldberg jí podle její matky mělo usnadnit vstup do Hollywoodu. V roce 1985 si ji slavný režisér Steven Spielberg vybral do svého filmu Purpurová barva a začínající herečka za svou první větší roli hned obdržela Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka v dramatu a získala také nominaci na Oscara. Tím se jí dveře Hollywoodu otevřely dokořán.

V roce 1990 si zahrála po boku Patricka Swayzeho a Demi Moore ve filmu Duch, za který získala Oscara, Zlatý Glóbus a cenu BAFTA. O dva roky později excelovala v komedii Sestra v akci, která se v roce 1993 dočkala pokračování. Z dalších filmů jmenujme například Dámská jízda (1995), Svatba naruby (1997), Ztraceni v moři (1999), Narušení (1999), Milionový závod (2001) a mnoho dalších. Naposledy ji diváci mohli vidět v roce 2018 ve snímku Jedna za osmnáct, druhá bez dvou za dvacet.

Whoopi Goldberg pravidelně účinkuje také v televizních seriálech. Objevila se například jako barmanka Guinan v seriálu Star Trek: Nová generace (1988-1993), dále v seriálech Křižovatky medicíny (2000), Whoopi (2003-2004), Everybody Hates Chris (2006), Glee (2012-2014) nebo Instinct (2018).

Embed from Getty Images

V letech 1994, 1996, 1999 a 2002 také uváděla předávání Oscarů, což bylo potvrzením jejího postavení v Hollywoodu a popularity u diváků. Zároveň byla první Afroameričankou, která předávání cen uváděla. Je velkou aktivistkou a bojovnicí za lidská práva, podporovatelkou LGBT komunity. V březnu loňského roku bojovala s pneumonií a následně s otravou krve, kvůli čemuž byla na tři týdny hospitalizovaná. Letos už ale své herecké umění opět ukáže ve fantasy seriálu The Stand, kde se objeví ve všech 10 epizodách.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR