Kanadský herec a držitel několika cen Emmy, Saturn a Zlatého glóbu William Shatner se do povědomí diváků zapsal především jako kapitán James T. Kirk, velitel hvězdné lodi USS Enterprise ze seriálu a několika celovečerních filmů Star Trek. Čemu se dnes tento zasloužilý herec, který právě slaví 90. narozeniny, věnuje?

William Shatner se narodil 22. března 1931 v kanadském Montrealu. V roce 1952 získal bakalářský titul v oblasti obchodu na McGill University v Montrealu. Jako herec začínal nejprve v divadle a první roli před kamerou získal v roce 1947, když mu bylo 16 let.

Slavným se stal díky obsazení do role Jamese T. Kirka, prvního kapitána hvězdné lodi USS Enterprise ve sci-fi seriálu Star Trek. Role mu málem zničila rozjetou kariéru, protože po ukončení natáčení v roce 1969 bylo pro něj těžké získat další práci. Všichni jej viděli jako kapitána Kirka. Navíc jej v té době opustila jeho žena. Bral pouze malé role a žil, jak se dalo. To platilo zhruba 10 let, než se tvůrci rozhodli natočit filmy se Star Trek tématikou a Shatner tak získal opět svoji roli. Jeden snímek dokonce režíroval.

V 80. letech také účinkoval v seriálu T.J. Hooker, což bylo až do roku 2000 asi tak vše, co stojí za větší zmínku. V posledních 20 letech se díky seriálu Kauzy z Bostonu znovu dostal na výslunní a objevil se například ve filmech Slečna Drsňák, Vybíjená, Fanoušci či Range 15. Ze seriálů jmenujme například $#*! My Dad Says či Městečko Haven.

Jako herec je aktivní i nadále, letos jej diváci uvidí v komedii Senior Moment po boku Christophera Lloyda. Kromě již zmíněných ocenění má i svoje hvězdy na Kanadském chodníku slávy v Torontu a Hollywoodském chodníku slávy. Byl celkem čtyřikrát ženatý a se svou první manželkou má 3 děti. Jeho třetí žena se nešťastně utopila v bazénu po dvou letech manželství. Se svou současnu ženou je od roku 2001.

V loňském roce novinářům z PA news agency odhalil, že trpí oteklými klouby a různými obtížemi souvisejícími s věkem. K léčbě a zmírnění bolestí podle svých slov používá extrakty z konopí. „Mám několik bolestí, které jsem před několika lety neměl. Ale zjišťuji, že existuje mnoho věcí, které pomáhají a o kterých jsme před pár lety nevěděli. THC, CBD a podobné věci,“ řekl Shatner.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:eveningexpress
Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR