Film X-Men 2 z roku 2002 je pokračováním hitu X-Men z roku 2000 a jeho režie se znovu ujal Bryan Singer (Obvyklí podezřelí, Valkýra, Dr. House). Superhrdinský mutantský tým X-Menů pátrá ve druhém díle komiksové série po útočníkovi, který se pokusil spáchat atentát na amerického prezidenta, zatímco jejich škola se ocitá pod útokem. Jako u každého natáčení také u X-Menů existuje spousta perliček ze zákulisí.

V hlavních rolích se vrací Hugh Jackman, Ian McKellen, Patrick Stewart, Famke Janssen, Halle Berry, James Marsden, Anna Paquin a Rebecca Romijnová. Novým X-Menem do týmu je Nightcrawler, kterého si zahrál Alan Cumming (Zlaté oko, Dobrá manželka, Varieté). Větší roli získal také Shawn Ashmore (X-Men, X-Men: Budoucí minulost, Stoupenci zla) v roli Icemana. Ke zlým mutantům se přidala Lady Deathstriková, kterou si zahrála Kelly Hu (Král škorpión, Skladiště 13, Arrow).

Režisér Bryan Singer se ve filmu objevuje v čestné mini roličce jednoho ze strážců, kteří jsou k vidění, když jde Profesor X navštívit uvězněného Magneta. Děj filmu inspirovala komiksová knížka God Loves, Man Kills (Bůh miluje, člověk zabíjí). Basketbalová super hvězda Shaquille O’Neal toužila po roli ve filmu, ale tvůrci jeho přání nevyslyšeli.

Ve filmu X-Men 2 se měli původně objevit ikoničtí mutanty vraždící roboti sentinelové, ale kvůli obavám z velkého navýšení rozpočtu nakonec ze scénáře zmizeli. Sentinelové se tak v plné parádě objevili až ve filmu X-Men: Budoucí minulost z roku 2014.

Během natáčení scény, ve které ohnivý mutant Pyro útočí na policisty a jejich auta explodují, málem přišli o život dva kaskadéři a kameraman Newton Thomas Sigel.

Hugh Jackman prozradil, že během natáčení scény, ve které se jako Wolverine snaží uprchnout z projektu Weapon X a je při tom úplně nahý, zahnul za roh a v chodbě na něho čekala ženská část štábu, včetně matky jeho kolegy Jamese Marsdena: dámy juchaly a mávaly na Jackmana dolarovými bankovkami. Hugh Jackman dostal vlastního trenéra a kvůli roli přibral devět kilo svalů. Stejný trenér spolupracoval s Angelinou Jolie kvůli filmu Lara Croft: Tomb Raider.

Ian McKellen, který je gay, radil scenáristům, jak ze scény, ve které Iceman prozrazuje rodičům, že je mutant, udělat něco, co se bude v mnohém podobat typickému oznámení, že je člověk gay. Proto nechybí hláška: „A zkoušel jsi nebýt mutantem?“

Film X-Men 2 můžou diváci vidět v pátek večer na Prima COOL, v repríze v sobotu 22.8. v 15:05.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR