Většina z vás jistě zaregistrovala smutnou událost, kterou byla 13. dubna 2018 smrt Miloše Formana, původem českého režiséra, scenáristy, herce a držitele mnoha ocenění jako jsou ceny BAFTA, tři Zlaté glóby a dva Oscary, všechno v kategorii nejlepší režie. O to větší bylo mé překvapení, když jsem zjistila, kolik lidí, hlavně mladších, Formanovy filmy zná možná podle názvu, ale nic o nich neví. Proto jsem se rozhodla napsat pár článků, ve kterých se vám budu snažit dílo Miloše Formana přiblížit. V tomhle se zaměřím na jeden z jeho nejznámějších filmů Přelet nad kukaččím hnízdem.

Premiéra: 20. listopadu 1975
Žánr: Psychologické drama
Ocenění: 5 Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli, herečka v hlavní roli a nejlepší
scénář)

Náš hlavní hrdina Randle McMurphy není kdovíjaký slušňák. Několikrát se dostal do nápravného zařízení hlavně kvůli rvačkám, do kterých se rád zapojuje. Naposledy byl obviněn za sex s nezletilou, která ale podle McMurphyho soudu vypadala na 35 let a tvrdila mu, že jí je 18. Co se dá ale dělat, ukázalo se, že jí je pouhých 15 let. Aby unikl kriminálu a těžkým pracím, předstírá, že není mentálně zdráv a je proto umístěn do psychiatrické léčebny, kde by se mu podle jeho názoru mělo dařit mnohem lépe.

To se ovšem přepočítal. Možná vám již z předchozího odstavce došlo, že McMurphy má poněkud problém s autoritami. To nevyhnutelně vede k oboustranné nevoli mezi naším hrdinou a vrchní sestrou Ratched.

Zdroj: https://www.imdb.com/title/tt0073486/mediaviewer/rm4109010688

Zatímco sestra se snaží udržet pacienty ve starých dobře zaběhnutých kolejích, McMurphy se snaží věci změnit a tím i zlepšit, čímž jim přináší naději a záblesk svobody. Staneme se tak svědky toho, jak se domáhá práva sledovat finále baseballové světové série, unáší skupinu pacientů a vyráží s nimi rybařit a v neposlední řade organizuje opilecký večírek. Vždyť i blázni mají právo se bavit, ne?

Zdroj: https://www.imdb.com/title/tt0073486/mediaviewer/rm1940750592

Zatímco McMurphy pokračuje ve svém anarchistickém odboji, jeho jedinou starostí je, aby nikdo nepoznal, že je ve skutečnosti naprosto zdravý a neposlali ho zpět na pracovní farmu. To ale neví, že obávat by se měl spíše despotické sestry Ratched.

Jednou ze zvláštností filmu je to, že ve filmu hrají i opravdových pacientů s mentálními potížemi. Další zajímavostí je, že při skupinových sezeních, kdy se dozvídáme více o příbězích pacientů, Forman hercům nikdy neřekl, na koho z nich se kamera zrovna soustředí, a tak hráli všichni stále naplno.

Přelet nad kukaččím hnízdem není jen obrazem toho, jak to fungovalo v psychiatrických zařízeních a boje Randleho McMurphyho, muže, který se ocitl v prostředí, do kterého nepatřil, s vrchní sestrou. Pro mě má stejně velkou roli to pomalé uvědomění si, že pod slupkou drsňáka se skrývá muž se zlatým srdcem.

Zdroj: https://www.imdb.com/title/tt0073486/mediaviewer/rm1957527808
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz