Bez nadsázky lze konstatovat, že čest České televize zachraňují v jinak obehraném prázdninovém programu nesmírně kvalitní seriály a dokumenty britské televize BBC. Patří k nim i čtyřdílná série „Durrellovi“, vyprávějící autentický příběh rodiny, která prožila čtyři úžasné roky na romantickém řeckém ostrově Korfu. Tečku za odvysílanými díly udělal skvělý dokument, nazvaný „Durrellovi, jak to bylo dál“.

Ten prozrazuje, jaké životní osudy potkaly jeho hlavní hrdiny poté, co se kvůli druhé světové válce musela rodina vrátit z Korfu zpět do Anglie. Z bohéma Lawrence (Larry), jenž v Řecku zpočátku živořil coby nepříliš známý spisovatel, se stal světoznámě proslulý autor, jehož romány, popisující jeho četná dobrodružství, se dodnes těší velké oblibě v mnoha zemích světa, včetně naší.

Durrellovi, FOTO: BBC / Distribuce Česká televize

Kromě Korfu se stala jeho velkou inspirací egyptská Alexandrie, díky níž vznikla jeho slavná, do značné míry autobiografická tetralogie „Alexandrijský kvartet“ a dokonce se stala jedním z adeptů na Nobelovu cenu. Nakonec však neuspěla, neboť porota ji navzdory literární kvalitě považovala za poněkud nemravnou, protože je plná nekonvenčních milostných epizod. Podobně nevázaný život jako Larry vedla i jeho sestra, svobodomyslná Margaret, která cestovala po celém světě, ale nejvíce se vracela do Řecka, kde měla spoustu přátel. Mimo jiné byla i úspěšnou módní a bytovou návrhářkou.

Superstar Gerald

Největšího uznání se však nakonec dočkal Gerald Durrell, nejmladší člen rodiny, jenž v tomto okouzlujícím seriálu dojímá coby malý chlapec svou láskou k zvířatům. A ta nakonec ovlivnila celý jeho život. Již ve dvaceti letech se stal uznávaným odborníkem na odchyt a ochranu zvířat. Často kritizoval situaci v zoologických zahradách, především kvůli tomu, v jakých podmínkách zde většina zvířat přežívala.

Gerald Durrell, FOTO: BBC / Distribuce Česká televize

Rozhodl se proto založit vlastní ZOO na ostrově Jersey, kde nechal pro odchycená zvířata vybudovat prostorné klece a výběhy a dbal také na jejich vyváženou potravu. Díky svým televizním pořadům (vysílaly se i u nás), se stal velkou televizní hvězdou, srovnatelnou s legendárním Davidem Attenboroughem. K jeho velkým obdivovatelkám dodnes patří i členka britské královské rodiny, princezna Anna. Svůj vřelý vztah k Geraldovi mimo jiné potvrdila tím, že se stala patronkou jeho proslulé zoologické zahrady. Nakonec se tento světové proslulý ochránce zvířat dočkal i „Řádu britského impéria“.

V neposlední řadě se rovněž Gerald Durrell, podobně jako jeho bratr Lawrence, proslavil díky cestopisům a především memoárům (například „O mé rodině a jiné zvířeně“), v nichž zavzpomínal na léta, která v dětství prožil na Korfu. Právě podle nich vznikly scénáře k nesmírně populárnímu seriálu „Durrellovi“, který podobně, jako Geraldovy bestsellery, dojímá publikum na celém světě a též u nás má celou řadu fanoušků.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz