Kultovní sitcom Ženatý se závazky měl premiéru v roce 1987 a díky vysoké sledovanosti se nakonec natáčel dlouhých 10 let. Kontroverzní rodinka v čele s neotesaným Alem Bundou je u diváků oblíbená i po 34 letech od premiéry a na televizních obrazovkách populární seriál vídáme i dnes. Jednu z rolí si střihla i tehdy šestnáctiletá blondýnka Christina Applegate, která právě slaví rovných 50. Herečka v létě na Twitteru fanouškům oznámila, že jí byla diagnostikována roztroušená skleróza.

Christina Applegate se narodila 25. listopadu 1971 v Hollywoodu v prosluněné Kalifornii. Její otec byl producent a výkonný ředitel nahrávací společnosti a matka zase zpěvačka a herečka. Její rodiče se však rozešli krátce po jejím narození a do péče ji získala matka. Z otcova dalšího sňatku má dva nevlastní sourozence – Alisu (1977) a Kylea (1981), s kterými velmi dobře vychází. Na střední škole byla její spolužačkou herečka Milla Jovovich (Pátý element, Resident Evil).

Embed from Getty Images

Applegate zažila svůj herecký debut již ve věku pěti měsíců, když ji její matka dostala do televizní reklamy na jednorázové plenky a následně do seriálu Tak jde čas. První filmovou roli získala v deseti letech ve snímku Král Kobra, kde si zahrála společně s matkou. Následovaly filmy Beatlemania (1981), Grace Kelly (1983) a Heart of the City (1986).

V roce 1987 získala svou průlomovou roli blonďaté sexbomby Kelly Bundové v seriálu Ženatý se závazky, kde účinkovala až do roku 1997. Po ukončení seriálu se však tehdy šestadvacetileté herečce s nálepkou hloupé blondýny nedařilo najít další dlouhodobou roli v televizi. Její následující role svobodné maminky v sitcomu Jesse trvala pouze dvě sezóny (1998-2000) a další televizní projekt Samantha Who? byl zrušen po několika epizodách.

Když se jí nedařilo v televizi, se svým agentem vymysleli plán prorazit na stříbrném plátně. Postupně se objevila například v komediích Prostě sexy (2002), Máš padáka! (2004), Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty (2010), Týden bez závazků (2011), Bláznivá dovolená (2015), Matky na tahu (2016) a Matky na tahu o Vánocích (2017) a Crash Pad (2017). Do televize se vrátila až v roce 2019 v komediálním seriálu Smrt nás spojí, kde působí již druhou sezónu. Aktuálně také natáčí komedii Your Time Is Up.

V roce 2001 se provdala za svého dlouholetého přítele Johnathona Schaecha. V roce 2005 však Schaech podal žádost o rozvod z důvodu nesmiřitelných rozdílů mezi ním a Applegate. Od roku 2008 žije s hudebníkem Martynem LeNoblem, s nímž se v únoru 2010 tajně zasnoubila a v červenci téhož roku také otěhotněla. Jejich dcera Sadie Grace se narodila 27. ledna 2011. V roce 2013 svůj vztah potvrdili také sňatkem. Rodina se těší také ze tří koček a želvy Tibbella.

Embed from Getty Images

V roce 2008 jí byla diagnostikována rakovina prsu a následně byla nucena prodělat dvojitou mastektomii, i přesto, že rakovina byla diagnostikována pouze v jednom z prsů. Důvodem bylo odhalení dědičné mutace genu BRCA1, který se významně podílí na vzniku rakoviny prsu. Po mastektomii se rozhodla pro znovuobnovení prsů pomocí rekonstrukční plastické chirurgie.

Herečka je vegetariánkou a velkou bojovnicí za práva zvířat. V roce 2007 se objevila v kampani organizace PETA a v roce 2010 založila nadaci Right Action for Women, která se věnuje prosazování plošného vyšetření na karcinom prsu u žen pomocí magnetické rezonance. Právě tato metoda vyšetření zachránila Applegate život, když rakovinou prsu onemocněla.

10. srpna na svém Twitteru fanouškům oznámila, že jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. „Byla to zvláštní cesta. Ale velmi mě podpořili lidé, které znám a kteří mají také tuto nemoc,“ napsala Applegate. „Byla to těžká cesta. Ale jak všichni víme, cesta pokračuje. Pokud ji ovšem nějaký kretén nezablokuje,“ dodala. Roztroušená skleróza postihuje centrální nervový systém a je považována za autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní zdravé buňky. Ovlivňuje kvalitu života a může být invalidizující.

Zdroje informací: CNN a imdb.com

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA