Americký herec, režisér, scenárista a producent George Clooney právě slaví 60. narozeniny. Proslavil se nejdříve v seriálu Pohotovost a později ve filmech jako Gravitace, Lítám v tom, Děti moje a ve třech dílech Dannyho parťáků. 

Začínal na konci 70. let na televizní obrazovce. Postupně se objevil v seriálech Roseanne, The Facts of Life, Baby Talk, Lidé z oddělení vražd, Sisters ad. Mihl se v jedné epizodě detektivní podívané To je vražda, napsala (18. díl 3. série) z roku 1987. Během 90. let se proslavil jako pediatr v televizním hitu Pohotovost. Díky tomu si už jako nová hvězda obrazovky zahrál doktora v legendárních Přátelích (17. epizoda 1. série).

Zahrál si ve filmech Ave, César!, Hra peněz, Země zítřka, Památkáři, Den zrady, Američan, Muži, co zírají na kozy, Po přečtení spalte, Tvrdé palice, Michael Clayton, Berlínské spiknutí, Dobrou noc a hodně štěstí, Syriana, Nesnesitelná krutost, Milujte svého zabijáka, Solaris, Spy Kids: Špióni v akci, Spy Kids 3D: Game Over, Bratříčku, kde jsi?, Dokonalá bouře, Tři králové, Tenká červená linie, Zakázané ovoce, Batman a Robin, Peacemaker, Báječný den, Krvavá romance a Od soumraku do úsvitu.

Režíroval filmy Milujte svého zabijáka, Dobrou noc a hodně štěstí, Tvrdé palice, Den zrady a Památkáři. Pod filmy Dobrou noc a hodně štěstí, Den zrady a Památkáři je zároveň podepsaný jako spoluscenárista. Získal dva Oscary (jako herec v hlavní roli dramatu Syriana a za produkci filmu Argo), čtyři Zlaté glóby a jednu cenu Emmy. Mnohokrát byl na tato ocenění nominován. Objevil se také v řadě televizních reklam na značky Martini, Nespresso a Fiat.

Patří k nejvlivnějším lidem Hollywoodu. Věnuje čas politickému aktivismu a od roku 2008 spolupracuje s OSN. Jeho humanitární aktivity zahrnují pomoc při hledání řešení konfliktu v africkém Dárfúru, po zemětřesení na Haiti v roce 2010, v kampani na uznání genocidy arménského národa, po katastrofě způsobené vlnou tsunami v roce 2004 a pomoc obětem a pozůstalým po teroristických útocích z 11. září.

Ve volbách roku 2008 podporoval Barracka Obamu. V roce 2003 se veřejně postavil proti válce v Iráku, když prohlásil: „V dnešní době se nepřítel nedá porazit válčením; místo toho vznikne celá generace lidí, kteří se budou chtít pomstít… Naši protivníci přistoupí k bombám v autech a sebevražedným útokům, protože jiným způsobem nemůžou vyhrát… Věřím, že (Donald Rumsfeld) si myslí, že jde o válku, která se dá vyhrát, ale nic takového už není možné. Dnes už nemůžeme nikoho jednoduše porazit.“

Je zástupcem práv gayů a velmi aktivním podporovatelem LGBT komunity. V březnu 2012 si zahrál v divadelní hře 8 po boku Brada Pitta a Martina Sheena o rozhodnutí federálního soudu k referendu proti manželství mezi stejnými pohlavími.

Tvrdí, že na střední škole měl samé jedničky a dvojky. Byl nadšeným hráčem baseballu a basketbalu. V roce 1977 se neúspěšně pokusil získat místo v profesionálním baseballovém týmu Cincinnati Reds. Vášeň pro basketbal „přenesl“ i na svého hrdinu ze seriálu Pohotovost. Studoval televizní publicistiku na dvou univerzitách (Northern Kentucky University, University of Cincinnati), ale ani na jedné studia nedokončil.

Vlastní rezidence v Los Angeles, v italském Lagliu u jezera Como, v mexickém Los Cabos v sousedství domu topmodelky Cindy Crawfordové a na ostrově na britské řece Temži v oblasti Sonning Eye.

Mezi lety 1987 až 1989 chodil s herečkou Kelly Prestonovou, která se v roce 1991 vdala za Johna Travoltu. Od roku 1989 do roku 1993 byl ženatý s herečkou Taliou Balsamovou. Po rozvodu se dalším sňatkům dlouho veřejně vyhýbal. Mezi mnoha jeho přítelkyněmi byly také britská modelka Lisa Snowdonová, herečka Renée Zellwegerová, italská herečka Elisabetta Canalisová nebo modelka Stacy Keiblerová. 28. dubna 2014 se zasnoubil s britsko-libanonskou právničkou a ochránkyní lidských práv Amal Alamuddinovou. 27. září 2014 se vzali v Benátkách. V červnu 2017 se jim narodila dvojčata – dcera Ella a syn Alexander.

V loňském roce se po čtyřech letech objevil ve filmu Půlnoční nebe, kde ztvárnil hlavní roli osamělého vědce v Arktidě, který spěchá upozornit astronauty, kteří se vracejí z vesmírné mise, na záhadnou celosvětovou katastrofu. V budoucnu by se měl objevit po boku Julie Roberts ve filmu Ticket to Paradise, herectví však v posledních pěti letech odsunul na vedlejší kolej a věnuje se převážně rodině a charitě.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR