I když současná česká seriálová tvorba většinou neobstojí ve srovnání s tou zahraniční, přece jenom se čas od času u nás objeví zdařilejší dílo, stojící za pozornost. Obvykle přitom pochází z produkce České televize a vyniká o to více, že konkurenční stanice nabízí až na několik málo výjimek pokleslou podívanou. Je opravdu potěšující, že to již mnoho diváků pochopilo a před záplavou braku upřednostňují kvalitnější pořady, byť jsou rovněž podřízeny cíli přilákat co nejpočetnější publikum.

Nejúspěšnějším seriálem současnosti jsou veřejnoprávní „Kukačky“, jejichž sledovanost se pohybuje kolem jednoho a půl milionu diváků. Něco podobného se v poslední době (a pouze načas) podařilo telenovele „Slunečná“, vysílané televizí Prima. Zájem o ni však postupně klesá a patrně proto se přestávají natáčet další díly. Naštěstí to platí i o někdejší seriálové jedničce „Ordinaci v růžové zahradě“ televize Nova. Přesto chrlí privátní stanice stále další, ale o to méně hodnotnější seriály. Kde jsou ty časy, kdy Nova například vysílala „Soukromé pasti“, „Dokonalý svět“ nebo „Místo v životě“, momentálně reprízované na jejím kanále Nova Gold.

Jak to dopadne?

Zásadní rozdíl mezi komerčními „telenovelami“ a Kukačkami spočívá v uvěřitelném, (navíc reálnými událostmi inspirovaném scénáři), byť „nataženém“ některými zbytečnými scénami a zápletkami. Nicméně, ve finále děj graduje a z výměny dvou chlapců se stává docela napínavá detektivka.

Je zábavné sledovat, jak se část národa nyní vášnivě pře, kdo vlastně před lety v porodnici vyměnil dvě novorozeňata a způsobil tak jejich rodičům bolestné trauma. Byl to někdo ze zdravotnického personálu nebo člen rodiny? Na to si ještě musíme chvíli počkat. Stejně tak se někteří rodiče svěřují, že si vůbec nedovedou představit, že by je v životě potkalo něco podobného. Já sama k nim patřím. „Snad každého rodiče musí napadnout, jak by se choval a cítil v takové situaci,“ myslí si například jeden z nich na webu České televize.

Tomáš a Jakub

Další výměna názorů se točí kolem výborného hereckého obsazení. Velmi šťastnou ruku měl režisér Biser A. Arichtev především při výběru hlavních dětských hrdinů: Tomáše (Theo Schaefer) a Jakuba (Viktor Sekanina). Způsob, jimž zahrál chlapce, trpícího autismem, je skutečně obdivuhodný. Právem se leckterý divák domnívá, že filmaři pro tuto roli vybrali dětského herce, jenž je autistou i ve skutečnosti. Není tomu tak, ale Viktor se pečlivě připravoval pod dohledem odborníků a respektoval jejich doporučení, stejně jako pokyny režiséra. To, že pro něj byla tato role velmi náročná, dokazuje i jeho doznání, že se na sebe nerad dívá, především ve scénách, v nichž musel hrát záchvaty vzteku. A podobně přesvědčivý je i Theo coby juniorský motocyklový závodník, byť ho při natáčení zastupoval kvůli jeho bezpečnosti dublér.

Ne všem se samozřejmě „Kukačky“ zamlouvají na sto procent, jak diváci, tak recenzenti mají výhrady především ke zbytečně protahovanému ději. Nicméně na tom, že Tomáš a Jakub jsou to nejlepší, co tento rodinný seriál nabízí, panuje shoda nebývalá.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz