Seriál Přátelé o partě kamarádů z New Yorku obletěl v devadesátých letech celý svět a z tehdy neznámého třiadvacetiletého Matta LeBlanca udělal hvězdu. Role Joeyho Tribbianiho mu však kromě slávy přinesla také nálepku komediálního herce, které se dodnes nedokázal zbavit. Herec nedávno oslavil čtyřiapadesáté narozeniny a další životní roli už kvůli Přátelům nejspíš nedostane.

Celým jménem Matthew Steven LeBlanc se narodil 25. července 1967. Před zahájením své herecké kariéry se živil jako model, díky čemuž se dostal i na obálky prestižních časopisů, ale také do videoklipu Alanis Morrissette (Walk Away). Poté se začal objevovat v televizních reklamách.

Hereckou kariéru odstartoval v roce 1988 v seriálu TV 101, zlom nastal ale až v roce 1994 se seriálem Přátelé, kde bravurně zahrál Joeyho Tribbianiho. Ve stejné roli se objevil i v letech 2004-2006 v seriálu Joey, který však na úspěch Přátel nenavázal a byl nakonec zrušen. Od roku 2011 do roku 2017 byl hvězdou seriálu Episodes, ve kterém hrál sám sebe – herce Matta LeBlanca.

V roce 2016 se stal moderátorem oblíbeného britského pořadu o automobilech Top Gear, po třech sezónách však byl nucen na žádost produkce skončit. Ve své kariéře se uplatnil spíše jako televizní herec, na svém kontě má pouze 11 „béčkových“ filmů. Aktuálně hraje ve čtvrté sérii komediálního seriálu Man with a Plan.

V českém dabingu mu hlas propůjčuje nejčastěji herec a moderátor Petr Rychlý. Dále jej také dabovali Antonín Navrátil, Zdeněk Hruška a Filip Jančík. Za svůj herecký výkon byl nominovaný na cenu Emmy a je držitelem Zlatého glóbu za roli v seriálu Episodes.

Byl jednou ženatý a to v letech 2003 až 2006. Z manželství má dceru Marinu (nar. 2004), která se narodila s vrozeným nezhoubným nádorem na mozku. Po rozvodu byla jeho partnerkou až do roku 2015 herečka ze seriálu Joey Andrea Anders. Od roku 2016 žije s o devatenáct let mladší Aurorou Mulligan.

Čtyřiapadesátiletý herec se nikdy nedokázal zbavit nálepky Joeyho, v rozhovoru pro magazín The Hollywood Reporter prozradil, že jej lidi na ulici vždy oslovovali jako „Joey“, nikoliv „Matt“. To mu činilo velké potíže při hledání vážnějších rolí a proto to dnes již vzdal a opět hraje sám sebe. Ve speciální epizodě Přátel z května letošního roku prozradil, že se nikdy hercem necítil a vždy se choval před kamerou přirozeně. V posledních letech hodně přibral na váze, zešedivěl a z černovlasého playboye zůstal jen typický úsměv.

Zdroj: imdb.com

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR